Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

10 milionów strat na skażonym spirytusie

Data publikacji 13.09.2007

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wraz z funkcjonariuszami z olsztyńskiego CBŚ i Wydziału Wywiadu Skarbowego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją i sprzedażą nielegalnego alkoholu. Tylko w ciągu dwóch lat jej członkowie wprowadzili do obrotu ponad 120 tys. litrów skażonego spirytusu. Straty Skarbu Państwa mogą sięgać nawet 10 milionów złotych.

Policjanci wspólnie z Wywiadem Skarbowym od pół roku pracowali nad rozbiciem grupy przestępczej zajmującej się produkcją i sprzedażą na dużą skalę nielegalnego alkoholu. Wczoraj funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami olsztyńskiego Centralnego Biura Śledczego, Wydziału Wywiadu Skarbowego w Olsztynie i Komendy Stołecznej Policji zatrzymali na terenie Warszawy, Pisza i Rucianego Nidy pięć osób.

Jak ustalili policjanci, zorganizowana grupa przestępcza, działała od 2 lat na terenie województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. W tym czasie wprowadziła do obrotu ponad 120 tysięcy litrów skażonego spirytusu. Nielegalny alkohol trafiał do sprzedaży pod różnymi markami. Miejscem zbytu był najczęściej warszawski stadion „X-lecia” i targowiska północno – wschodniej Polski. Spirytus był częściowo oczyszczany przy wykorzystywaniu odczynników chemicznych.

Pomysłodawcą przestępczego procederu i jednocześnie właścicielem firmy, pod przykrywką której prowadzono działalność, był 49-letni Krzysztof R., mieszkaniec gminy Ruciane Nida. Skład grupy stanowiło trzech mężczyzn i dwie kobiety, w wieku od 38 do 50 lat, obywatelstwa polskiego i rosyjskiego.

Podczas zatrzymania funkcjonariusze zabezpieczyli dwie kompletne linie technologiczne służące do destylacji alkoholu, kilkaset litrów skażonego spirytusu, około 2.000 butelek, kilkaset etykiet i nakrętek, pieniądze, a także fałszywe banknoty oraz amunicje do broni palnej. Ustalono, że działalność grupy przestępczej naraziła Skarb Państwa na straty sięgające 10 milionów złotych.

Wszystkim zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i wprowadzenia do obrotu substancji szkodliwych dla życia i zdrowia. Teraz grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Podejrzani nie unikną także odpowiedzialności za przestępstwa karno – skarbowe.

Policjanci nadal prowadzą tę sprawę. Ustalają inne osoby powiązane z zatrzymanymi i odbiorców skażonego spirytusu. 

Do mrągowskiej Prokuratury Rejonowej, która nadzoruje śledztwo trafią wnioski policjantów o tymczasowe aresztowanie podejrzanych.

Film 10 milionów strat na skażonym spirytusie


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik 10 milionów strat na skażonym spirytusie (format flv - rozmiar 1.99 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja