Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mundurowi na lodzie

Data publikacji 22.12.2012

Policjanci, strażacy oraz funkcjonariusze straży miejskiej szkolili swoje umiejętności z zakresu ratownictwa lodowego. Na zamarzniętym zalewie Dojlidy ćwiczyli się jak szybko i skutecznie wyciągnąć z wody osobę, pod którą załamał się lód, nie narażając przy tym własnego życia.

Zajęcia z zakresu organizowania i prowadzenia działań ratowniczych na obszarach zalodzonych rozpoczęły się częścią teoretyczną przeprowadzoną w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Głównym organizatorem przedsięwzięcia byli funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej. To już kolejne tego typu szkolenie. Spotkanie rozpoczęło się wykładem z dziedziny medycyny ratunkowej przeprowadzonym przez pielęgniarkę systemu Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, Elżbietę Wcześny. Następnie głos zabrał asp. Tomasz Nikiforuk z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, który przedstawił instruktaż działań ratowniczych na akwenach zalodzonych. W dalszej części zajęć teoretycznych głos zabrał przedstawiciel Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, omawiając organizację i bezpieczeństwo akcji ratowniczej na lodzie. Zaprezentowano również film profilaktyczny ukierunkowany na zmniejszenie liczby tragicznych wypadków pod lodem.

Kolejnym etapem szkolenia były zajęcia praktyczne, które odbyły się nad Zalewem Dojlidzki. Tą część zajęć poprowadzili zaproszeni specjaliści – młodszy kapitan Artur Bernaziuk z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku oraz przedstawiciel Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Celem przedsięwzięcia było podniesienie skuteczności wykonywanych czynności służbowych podczas realizacji zadań patrolowo – interwencyjnych, w szczególności w aspekcie bezpieczeństwa policjanta w sytuacji podejmowania akcji ratunkowej na lodzie. W zajęciach wzięło udział 30 policjantów realizujących zadania patrolowo – interwencyjne z województwa podlaskiego, 4 strażników miejskich oraz 10 strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Przypomnienie oraz utrwalenie zasad ratownictwa lodowego jest dla funkcjonariuszy bardzo ważne tym bardziej, że niedługo zaczynają się ferie zimowe. Najczęściej to oni jako pierwsi przyjeżdżają na miejsce zdarzenia. W takiej sytuacji najważniejszy jest czas. Organizm osoby znajdującej się w tak zimnej wodzie wychładza się bardzo szybko. To właśnie od szybkości udzielonej pomocy może zależeć czyjeś życie.

(KWP w Białymstoku / pt)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 8.84 MB)

Powrót na górę strony