Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przemyt narkotyków wartych 24 mln zł udaremniony

Data publikacji 13.09.2007

Funkcjonariusze Izby Celnej w Hrebennem znaleźli w tureckiej ciężarówce 118 kg heroiny. Sprawę przejęło od nich Centralne Biuro Śledcze w Lublinie. Policjanci zatrzymali 41-letniego Turka, kierowcę ciężarówki. Czarnorynkowa wartość przemycanych narkotyków to około 24 miliony złotych.

W środę ok. godz. 20:00 samochód ciężarowy na tureckich numerach rejestracyjnych podjechał na stanowisko odpraw towarowych na przejściu granicznym w Hrebennem. Odprawiający kontroler nabrał pewnych podejrzeń i poprosił o prześwietlenie ciężarówki. W czasie tych właśnie czynności celnicy zwrócili uwagę na nietypową budowę kabiny w samochodzie ciężarowym. Okazało się, że w specjalnie skonstruowanej skrytce znajduje się 269 paczek z substancją o beżowym kolorze. Po badaniach okazało się, że jest to heroina.

Na miejsce natychmiast przyjechali policjanci z Centralnego Biura Śledczego w Lublinie, którzy przejęli 118 kilogramów narkotyków i zatrzymali 41-letniego Emina A. z Turcji. Zabezpieczono także ciągnik siodłowy wraz z naczepą, dokumenty pojazdu i inne przedmioty. 

Ustalono, że turecki kierowca zgłosił do odprawy lodówki. Do ładunku znajdującego się na naczepie nie było zastrzeżeń. Obecnie policjanci z lubelskiego CBŚ ustalają, gdzie miały trafić narkotyki i z kim kierowca miał nawiązać kontakt. Szczegółowe badania laboratoryjne dadzą odpowiedź skąd narkotyki pochodzą.

Z policyjnych ustaleń wynika, że jest to największy udaremniony przemyt narkotyków na wschodniej granicy. Sprawa znajduje się w początkowej fazie śledztwa. O losie kierowcy tira w najbliższym czasie zdecyduje Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

W półroczu 2007 r. Policja stwierdziła 39.466 przestępstw narkotykowych, spośród których 340 przestępstw dotyczyło przywozu, wywozu lub przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub terytorium innego państwa środków odurzających substancji psychotropowych lub słomy makowej (w tym 118 przestępstw dotyczyło znacznej ilości narkotyków).

Policjanci ustalili ogółem 16.415 podejrzanych o przestępstwa narkotykowe. Spośród nich 117 było podejrzanych o przywóz, wywóz lub przewóz narkotyków (105 mężczyzn i 12 kobiet).

Podejrzani to najczęściej młodzi mężczyźni w wieku 21 -24 lata.

Powrót na górę strony
Polska Policja