Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust zatrzymany

Data publikacji 27.12.2012

Policjanci z Poznania zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o wielokrotne usiłowanie oszustwa. 35-latek, podszywając się pod komornika sądowego lub syndyka masy upadłościowej, próbował wyłudzić od osób, urzędów i instytucji łącznie ponad 7 milionów złotych. Decyzją sądu mężczyzna został aresztowany na 3 miesiące.

Kryminalni z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu jakiś czas temu uzyskali informację o dość nietypowym usiłowaniu oszustwa. Policjanci ustalili, że 35-latek z Poznania, podszywając się pod komornika sądowego, próbował wyłudzić pond 400 tys. złotych. Mężczyzna najpierw sfałszował wyrok sądowy – nakaz zapłaty pieniędzy, a potem przesłał go do istniejącego komornika, aby ten przeprowadził egzekucję fałszywej wierzytelności. W efekcie wyszło na jaw, że wyrok jest fałszywy, a wskazana na nim prywatna firma nigdy nie zalegała z żadnymi płatnościami.

Funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą zaczęli podejrzewać, że ustalony sprawca może mieć na koncie więcej takich „przekrętów”. Nie mylili się. Jak się okazało, mężczyzna działał od 2008 roku na terenie całej Polski. Podszywał się nie tylko pod komornika sądowego. Podawał się także za przedstawiciela spółdzielni mieszkaniowej, radcę prawnego oraz syndyka masy upadłościowej. Jako ten ostatni ogłosił fikcyjny przetarg na sprzedaż maszyn po upadłym przedsiębiorstwie po to, by wyłudzać pieniądze w postaci wadium.

Mężczyzna bardzo się starał, aby policjanci nigdy nie wpadli na jego trop. W trakcie swojej przestępczej działalności nieustannie zmieniał wygląd; zapuszczał brodę, wąsy, zakładał okulary, zmieniał ubiór i uczesanie. To wszystko sprawiało, że świadkowie nie potrafili go rozpoznać, a podawane przez nich rysopisy bardzo różniły się od siebie.

Mimo to policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zajmujący się przestępczością gospodarczą  zgromadzili materiał dowodowy, który pozwolił na zatrzymanie podejrzanego mężczyzny. Do zatrzymania doszło  17 grudnia w Poznaniu. Jeszcze tego samego dnia sprawca usłyszał 13 zarzutów usiłowania oszustwa na kwotę przekraczającą 7 mln złotych. Decyzją sądu podejrzany 35-letek został aresztowany na 3 miesiące.

(KWP w Poznaniu / mg)
 

Powrót na górę strony