II miejsce w Marszu Duńskim

Data publikacji 02.01.2013

Policjant z KWP w Kielcach zajął II Miejsce w Marszu Duńskim zorganizowanym w połowie grudnia w Kosowie. Starszy sierżant Bartłomiej Pędzik z 10 kilogramowym plecakiem i pełnym oprzyrządowaniem, przebiegł po zaśnieżonych górach dystans 25 kilometrów. Oprócz Polaków z 21 Jednostki Specjalnej Policji w biegu brali udział żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Portugalii, Danii, Turcji, Włoch, Szwecji i Niemiec. Świętokrzyski policjant był pierwszym z Polaków, a w klasyfikacji ogólnej zajął drugie miejsce ustępując jedynie bardzo mocnemu francuzowi.

Pierwszy Marsz Duński zorganizowany został w 1960 przez duński kontyngent wojskowy w Kongo. Od tego czasu odbywa się on na każdej misji, w której biorą udział żołnierze Danii. W tych zawodach nie było przegranych. Mimo widocznej rywalizacji o pierwsze miejsca pomiędzy uczestnikami marszu, tak naprawdę każdy, kto ukończył jego trasę, był zwycięzcą. Na mecie na wszystkich czekały pamiątkowe medale i dyplomy.

Należy dodać, że zgodnie z regulaminem udział w marszu bierze się w umundurowaniu ćwiczebnym, butach bojowych, niosąc wyposażenie służbowe: broń, kamizelkę kuloodporną, plecak, którego waga podczas zawodów musi przekraczać 10 kg.