Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt dla internetowego oszusta

Data publikacji 11.01.2013

Pomorscy policjanci zatrzymali 26-letniego gdańszczanina, który na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych wystawiał do sprzedaży m.in. telefony komórkowe, laptopy, a nawet samochody. Osoby które oszukał, wpłacały pieniądze na wskazane przez sprawcę konto, po czym nie otrzymywały zamówionego towaru, urywał się też kontakt ze sprzedającym. Wiadomo, że w ten sposób mężczyzna dokonał przynajmniej kilkadziesiąt fikcyjnych sprzedaży. Wczoraj sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt.

Wynikiem pracy policjantów zwalczający przestępczość gospodarczą było zatrzymanie 26-letniego mężczyzny, który od maja 2012 r. za pomocą portali ogłoszeniowych i aukcyjnych oszukał przynajmniej kilkadziesiąt osób z całej Polski. Jak ustalili funkcjonariusze, zatrzymany mężczyzna do przestępczego procederu wykorzystywał komputery znajdujące się w dwóch gdańskich bibliotekach publicznych. Podejrzany po założeniu kilku kont na portalach internetowych, wystawiał na nich do sprzedaży między innymi  telefony komórkowe, laptopy, a nawet samochody, które wcześniej fotografował na ulicach Gdańska. Osoby, które oszukał, wpłacały pieniądze na wskazane przez niego konto, nie otrzymywały one jednak zamówionego towaru lub też po wpłaceniu zaliczki, nie dochodziło do finalizacji transakcji, urywał się też kontakt ze sprzedającym.

W mieszkaniu oszusta na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli telewizor, konsolę gier, a także 3 tys. zł w gotówce. Po zatrzymaniu, 26-latek trafił do komendy, gdzie usłyszał zarzuty oszustwa. Wczoraj zatrzymanego przesłuchał prokurator, a sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt. W przeszłości mężczyzna był notowany za usiłowanie wyłudzenia kredytu.

Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci wyjaśniają wszystkie jej wątki i wciąż docierają do osób pokrzywdzonych, ustalają też dokładną wartość strat na jaką naraził internetowy oszust inne osoby.
 
Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gdańsku / mw)

Film Areszt dla internetowego oszusta

Opis filmu: oszustwa, portale aukcyjne

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Areszt dla internetowego oszusta (format flv - rozmiar 3.25 MB)

Powrót na górę strony