Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

10-lecie Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych

Gromadzenie, przetwarzanie i przekazywania informacji kryminalnych, prowadzenie baz danych, opracowywanie analiz – to główne zadania Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji. Utworzone 10 lat temu Centrum jest bankiem informacji kryminalnych umożliwiającym służbom zwalczającym przestępczość szybki i sprawny dostęp do niezbędnych danych.

Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych rozpoczęło działalność 1 stycznia 2003 r. Jego utworzenie miało na celu zgromadzenie w jednym miejscu informacji kryminalnych znajdujących się w zasobach podmiotów zajmujących się zwalczaniem przestępczości. Stworzenie centralnej bazy danych umożliwiło zainteresowanym służbom szybki i sprawny dostęp do potrzebnych informacji.

Istotą funkcjonowania systemu jest przekazywanie informacji kryminalnych do baz danych Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych oraz ich uzyskiwanie przy użyciu narzędzi informatycznych, co w sposób istotny wpływa na efektywność działania podmiotów uczestniczących w procesie wymiany informacji.

Do czasu uruchomienia KCIK w Polsce nie istniała uregulowana centralnie organizacja obiegu informacji kryminalnych.  Powodowało to, że różne służby i organy w tym samym czasie mogły zajmować się działaniami przestępczymi tej samej osoby lub grupy i niejednokrotnie miały jedynie cząstkowe informacje o poszczególnych osobach, grupach przestępczych i ich działaniach.

W założeniu Centrum miało być bankiem informacji kryminalnych, z którego zasobów korzystać będą wszystkie służby i organy ustawowo zwalczające przestępczość. Stworzono w tym celu specjalny system informatyczny. Gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji kryminalnych przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych daje gwarancję sprawnego przepływu informacji i umożliwia ich analizę i prezentację wyników.

Wdrożenie systemu KCIK doprowadziło do uporządkowania wymiany informacji pomiędzy uprawnionymi podmiotami. Natomiast pełna elektronizacja obiegu informacji stwarza możliwość wymiany danych pomiędzy tymi podmiotami w czasie rzeczywistym.

(KGP / mj)

fot. Marek Krupa / KGP

Powrót na górę strony