Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Likwidując lokaty klientów, przywłaszczyła ponad 1,4 mln złotych

Data publikacji 21.01.2013

Policjanci z KWP w Olszynie zwalczający przestępczość gospodarczą wspólnie z olsztyńskimi prokuratorami zakończyli aktem oskarżenia śledztwo przeciwko 45-letniej pracownicy jednego z banków. Mieszkanka Olsztyna, obsługując rachunki zamożnych klientów, miała bez ich zgody i wiedzy likwidować lokaty terminowe, a środki pieniężne przywłaszczać. 45-latce grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zwalczający przestępczość gospodarczą  prowadzili od marca 2012 roku, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe, śledztwo przeciwko 45-letniej pracownicy jednego z banków. Po trwającym kilka miesięcy postępowaniu, w grudniu 2012 r., sformułowano akt oskarżenia.

Z ustaleń śledczych wynika, że kobieta, obsługując rachunki zamożnych klientów, likwidowała bez ich wiedzy i zgody lokaty terminowe, a środki pieniężne przywłaszczała. Kiedy zbliżał się termin zakończenia lokaty któregoś z klientów, wówczas nieuczciwa pracownica banku przelewała środki finansowe z innej lokaty, tak aby klient się nie zorientował.  Ustalenia śledczych wskazują, że podejrzana takich operacji dokonywała od marca 2010 roku na kontach co najmniej 8 klientów.

Prowadzone śledztwo pozwoliło na ustalenie strat spowodowanych 2-letnią nielegalną działalnością doradcy klienta. Z zebranych  w tym postępowaniu materiałów wynika, że sięgają one blisko 1,4 mln złotych.

45-letnia mieszkanka Olsztyna, która została zatrzymana w miejscu pracy, usłyszała zarzuty kradzieży, fałszowania dokumentów oraz oszustwa. Za popełnione przestępstwa kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.
Kobieta decyzją sądu była aresztowana na dwa miesiące. Obecnie z zastosowanych środków ma ona policyjny dozór, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe.

Jest to już kolejne śledztwo, prowadzone wspólnie przez policjantów z wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą z KWP w Olsztynie i olsztyńskich prokuratorów, zakończone aktem oskarżenia przeciwko nieuczciwemu pracownikowi banku.

Przypomnijmy, że pod koniec grudnia ub.r. zakończono aktem oskarżenia śledztwo przeciwko dwóm właścicielkom agencji bankowej z Mikołajek oraz ich pracownicy. Kobiety miały przywłaszczyć pieniądze wpłacane przez klientów, tworząc fikcyjne dokumenty i transakcje finansowe. Podejrzane również bez zgody i wiedzy swoich klientów miały likwidować lokaty, a środki pieniężne przywłaszczać. Z ustaleń śledczych wynika, że wspólniczki swoją przestępczą działalnością spowodowały straty sięgające blisko 450 tys. złotych.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony