Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczono ok. milion podrobionych papierosów - zatrzymano 8 osób

Data publikacji 21.01.2013

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem przemyconymi zza wschodniej granicy papierosami i podrobionymi wyrobami tytoniowymi. To jedna z największych akcji Centralnego Biura Śledczego w Małopolsce i na Śląsku przy udziale funkcjonariuszy Izby Celnej w Katowicach. Zatrzymano osiem osób, które są znane Policji i były już wcześniej karane. Sprawa jest rozwojowa.

W ciągu ostatnich kilku dni  policjanci zatrzymali na terenie Śląska, tj. w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Będzinie, osiem osób w wieku od 20 do 55 lat. Podejrzani wynajmowali garaże, pomieszczenia, w których przechowywano prawie milion sztuk nielegalnych, popakowanych w paczki papierosów oraz 77 kg krajanki tytoniowej. Bezpośrednio z tych miejsc towar był dostarczany przez członków grupy do odbiorców półhurtowych, a te następnie były wprowadzane do obrotu detalicznego na terenie województwa śląskiego i małopolskiego.

Jak wynika z ustaleń, grupa przestępcza działała na rynku od kwietnia 2012 roku i szacuje się, że mogła wprowadzić na rynek co najmniej 4 miliony sztuk papierosów oraz 570 kg krajanki tytoniowej o wartości prawie 2 mln złotych. Tym samym jej członkowie narazili Skarb Państwa na utratę prawie dwóch i pół miliona złotych.

Większość z zatrzymanych jest znana Policji i była wcześniej karana. Osoby te odpowiedzą za działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec pięciu podejrzanych sąd zastosował areszt tymczasowy, a wobec pozostałych dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. 

Sprawa nadzorowana przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach ma charakter rozwojowy, przewidywalne są dalsze zatrzymania.

(KWP w Krakowie / mw)

 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 5.2 MB)

Powrót na górę strony