Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe mierniki prędkości dla opolskich policjantów

Data publikacji 21.01.2013

Opolscy policjanci dysponują 11 nowymi radarowymi miernikami prędkości typu ISKRA. Pieniądze na ich zakup przekazał Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim. Wszystko po to by poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego na terenie Opolszczyzny.

21 stycznia o godzinie 12:00 w gabinecie Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Leszka Marca odbyło się uroczyste przekazanie opolskim policjantom 11 radarowych mierników prędkości typu ISKRA. Przekazania dokonał Marszałek Województwa Opolskiego Pan Józef Sebesta w obecności wicemarszałka Województwa Opolskiego Pana Tomasza Kostusia oraz Pana Henryka Dojki Sekretarza Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Zakup mierników został sfinansowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim w Opolu, po zatwierdzeniu wniosku przez Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Opolu. Służyć ma to przede wszystkim poprawie bezpieczeństwa na drogach województwa opolskiego. Nadal bowiem główną przyczyną powstawania zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość.  

Zakupione mierniki są nowoczesnym sprzętem, posiadającym bardzo dobre parametry pracy, z których głównymi są: niewielkie wymiary oraz masa, czas pomiaru (0,17 s) zakres pomiaru od 10 do 240 km/h, gotowość do pomiaru niecałe 3 sekundy, możliwość dokonywania pomiaru z jadącego pojazdu.

Dla przykładu: w roku 2011 na Opolszczyźnie odnotowanych zostało 836 wypadków drogowych, zaś w 2012 roku – 797. W wyniku tych zdarzeń w roku 2011 zginęło 100 osób, a już rok później 81, czyli o 19 osób mniej. Tendencję spadkową odnotowano również w osobach rannych ( 2011 rok – 1000 rannych/ 2012 rok – 978). O 560 zdarzeń zmalała też sama ilość kolizji.

Mierniki ISKRA zostaną przekazane do Komend Powiatowych i Miejskiej Policji województwa opolskiego.

(KWP w Opolu)

Powrót na górę strony