Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie dały się oszukać fałszywym wnuczkom, bo pamiętały rady policjantów

Data publikacji 24.01.2013

Dwie mieszkanki Barcina w wieku 80 i 86 lat mogły paść ofiarami oszustów metodą na tzw. wnuczka. Pamiętały jednak o radach policjantów, którzy przestrzegali je przed przestępczymi metodami i mówili jak postępować w takich sytuacjach. Kobiety o próbach ich oszukania od razu powiadomiły policję.

Do prób oszustwa doszło wczoraj (23.01.13) przed południem w Barcinie w powiecie żnińskim. Wtedy około godz. 11:40 u jednej z mieszkanek (80 l.) zadzwonił domowy telefon. Kobieta, po odebraniu, w słuchawce usłyszała głos mężczyzny, który przedstawił się jako wnuczek i prosił o pożyczenie znacznej kwoty pieniędzy, bo miał wypadek samochodowy. Starsza pani poinformowała dzwoniącego, że nie ma przy sobie takich pieniędzy. Rozmówca oświadczył, że przyjdzie do niej osobiście za godzinę. 80-latka, by nie wzbudzać podejrzeń pseudo wnuczka, zgodziła się na spotkanie, po czym zaraz po zakończonej rozmowie skontaktowała się z policjantami i opowiedziała o próbie oszustwa.

Z analogiczną sytuacją, godzinę później, spotkała się 86-letnia barcinianka, która w rozmowie telefonicznej również dowiedziała się o wypadku drogowym wnuczka i konieczności przekazania pieniędzy. Bez wahania o nietypowym telefonie, tak jak 80-latka, powiadomiła policję.

Mundurowi zareagowali natychmiast. Zjawili się w umówionych miejscach, jednak po pieniądze nikt się nie zgłosił. Śledczy pracują teraz nad ustaleniem oszusta, bądź oszustów.

Obydwie panie w trakcie przesłuchań zgodnie oświadczyły, że dzięki apelom policjantów wiedziały o takiej metodzie działania przestępców. Zapamiętały też przekazane przez mundurowych rady, aby o tego typu telefonach natychmiast informować rodzinę lub właśnie policję. Funkcjonariusze natomiast mieli dużą satysfakcję, że ich praca profilaktyczna przynosi pozytywne efekty i że seniorki nie dały się oszukać fałszywym wnuczkom.

(KWP w Bydgoszczy / mj)

Powrót na górę strony