Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt za zarzuty korupcyjne

Data publikacji 25.01.2013

Policjanci z Wydziału dw. z Korupcją KWP zs. w Radomiu zatrzymali pracownika cywilnego jednostki wojskowej. Mężczyźnie przedstawiono kilkanaście zarzutów korupcyjnych dotyczących przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za pomoc w procedurze przyjmowania do zawodowej lub kontraktowej służby wojskowej. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Policja od początku 2011 roku zbierała w tej sprawie informacje, które sukcesywnie potwierdzały docierające sygnały o korupcyjnych działaniach pracownika zatrudnionego w jednostce wojskowej koło Sochaczewa. Dowody zebrane przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z Korupcją KWP zs. w Radomiu dały Prokuraturze Rejonowej w Żyrardowie na początku grudnia ubiegłego roku podstawę do wszczęcia śledztwa. Realizacja tej sprawy była możliwa także dzięki współdziałaniu z funkcjonariuszami Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej.

Jak dotąd ustalono, że były wojskowy, zatrudniony aktualnie jako pracownik cywilny kadr, żądał łapówek od zainteresowanych przyjęciem do służby wojskowej. Od tego uzależniał także przedłużenie kontraktu. Obiecywał także pomoc w procedurze przeniesienia do innych jednostek oraz w uzyskaniu wyższej grupy inwalidzkiej. Powoływał się przy tym na wpływy w nadrzędnych strukturach wojskowych. Zarzuty obejmują kilkanaście zdarzeń z lat 2003 - 2012 r. Wynika z nich, że zainteresowani jego pomocą wręczali mu łapówki w kwotach od 500 do 5.000 złotych. Z akt sprawy wynika, że łącznie kwota przyjętych korzyści majątkowych wynosi ponad 26 tysięcy złotych. Ponadto ustalono, że żądał kolejnych łapówek w kwocie około 20 tysięcy złotych.

Wczoraj decyzją sądu 55-latek został tymczasowo aresztowany. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności. Śledztwo jest rozwojowe.

Prowadzący sprawę przypominają o zapisach kodeksu karnego mówiące o tzw. klauzuli niekaralności przy przestępstwach korupcyjnych. Jeśli osoba, która wręczyła korzyść majątkową powiadomi o tym fakcie organ ścigania zanim organ ten dowiedział się o popełnionym czynie i ujawni wszystkie istotne okoliczności przestępstwa nie będzie podlegała karze i w sprawie pozostanie świadkiem. W innym przypadku zarówno biorący jak i wręczający łapówkę podlegają karze do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Radomiu / mw)
 

Powrót na górę strony