Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nawigacyjna wpadka

Data publikacji 30.01.2013

Policjanci zatrzymali 33-letniego radomianina, który tworzył i rozpowszechniał w internecie specjalne oprogramowanie pozwalające na obejście oryginalnych zabezpieczeń nawigacji samochodowych, a także umieszczał tak zhackowane oprogramowanie na jednym z forów. Mężczyźnie grozi do dwóch lat więzienia.

Od pewnego czasu do policjantów z wydziałów do walki z przestępczością gospodarczą KMP i KWP zs. w Radomiu napływały sygnały dotyczące nielegalnego rozpowszechniania w internecie pirackiego oprogramowania jednej z firm zajmującej się tworzeniem nawigacji samochodowych. Na jednym z forów internetowych notorycznie dochodziło do łamania prawa. Jeden z forumowiczów rozpowszechniał na nim tzw. cracki pozwalające na obejście zabezpieczeń oryginalnych wersji programów do nawigacji samochodowej. Osoby ściągające takie oprogramowanie mogły bez uiszczania opłat licencyjnych np. aktualizować oprogramowanie do najnowszych wersji. Mężczyzna umieszczał także w sieci już przerobione w ten sposób nawigacje.

Policjanci w czasie przeszukania mieszkania należącego do mężczyzny ujawnili komputer, dwa dyski, karty pamięci oraz pamięci przenośne. Mężczyzna, 33-letni mieszkaniec Radomia, rozpowszechnianiem pirackiego oprogramowania na forach zajmował się od trzech lat.

Radomianinowi przedstawiono zarzut bezprawnego rozpowszechniania w sieci aktualnych wersji oprogramowania wbrew warunkom licencji, za co zgodnie z ustawą o prawie autorskim grozi mu do dwóch lat więzienia.

Dalsze postępowanie w sprawie prowadzi wydział dw. z przestępczością gospodarczą KMP Radom.

(KWP w Radomiu / mg)

Powrót na górę strony