Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali przy sprzedaży domen internetowych

Data publikacji 01.02.2013

Sprawę oszukańczego obrotu domenami internetowymi prowadzą śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą. Nawet kilka tysięcy firm mogło zostać pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa. Śledczy zajmujący się tą sprawą proszą o kontakt przedstawicieli wszystkich pokrzywdzonych podmiotów. Szacowana suma wyłudzeń może przekroczyć milion złotych.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach prowadzący śledztwo pod nadzorem katowickiej Prokuratury Okręgowej zabezpieczyli ponad 50 komputerów oraz kilkadziesiąt nośników pamięci wykorzystywanych do popełniania przestępstw na szkodę podmiotów gospodarczych z całego kraju. Działania przeprowadzono jednocześnie na terenie Warszawy, Wrocławia i Rzeszowa, a zaangażowanych w nie było ponad 70 policjantów.

Proceder trwał od połowy 2010 roku i polegał na wprowadzaniu w błąd przedsiębiorców, którym za pośrednictwem telemarketingu oferowano zakup domeny internetowej związanej z nazwą firmy pokrzywdzonego. Wykorzystując niewiedzę i nieuwagę kontrahentów zawierano niekorzystne dla nich umowy w formie telefonicznej. Egzekucję należności związanych z tymi umowami przekazywano następnie firmie windykacyjnej.


Do chwili obecnej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na ich szkodę złożyło ponad 500 przedstawicieli podmiotów gospodarczych. Policjanci szacują, że liczba pokrzywdzonych w tej sprawie jest dziesięciokrotnie większa, a wysokość strat sięga miliona złotych.

Planowane są dalsze czynności na terenie całego kraju oraz za granicą. Przedstawiciele podmiotów gospodarczych pokrzywdzonych w opisany wyżej sposób oraz telemarketerzy zatrudniani przy prowadzeniu tego typu działalności z naruszeniem praw pracowniczych, proszeni są o kontakt z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach (nr telefonu: 32 200 25 43).

(KWP w Katowicach / mj)

Powrót na górę strony