Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień Bezpiecznego Internetu – porady ekspertów

Data publikacji 05.02.2013

Dzisiaj obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznych działań - „Serfuję. Respektuję” - ma zwrócić uwagę na prawa i obowiązki cyfrowego użytkownika, zwłaszcza na jego prawo do zdobywania w sieci informacji, do zabawy i nauki i na obowiązek brania odpowiedzialności za swoje działania w Internecie. Warmińsko-mazurscy policjanci aktywnie włączają się do akcji - pełnią dyżur telefoniczny, udzielając porad m.in. jak bezpiecznie korzystać z Internetu, jak nie paść ofiarą i jak nie stać się sprawcą przestępstw internetowych.

Od powstania pierwszego minęło już ponad 60 lat. Rozwój technologiczny sprawił, że dawniej zajmujące całe pomieszczenia, dziś mieszczą się w małej torbie. Kiedyś dostępne tylko dla elity, dziś prawie każdy z nas go ma. O czym mowa? Odpowiedź jest prosta: komputery. Obok rozwoju komputerów pojawiły się również takie urządzenia jak: tablety, smartfony. To jedne z licznych urządzeń, które umożliwiają nam dostęp do Internetu. Bez wątpienia ułatwiają nam życie codzienne. Dzięki dostępowi do Internetu możemy załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu, np. zrobić przelew, zakupy, obejrzeć film czy też skontaktować się ze znajomymi.

Jego użytkowanie wiąże się również z wieloma zagrożeniami. I właśnie w celu minimalizacji tego ryzyka, z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który w tym roku przypada na 5 lutego.  Jego celem jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, uwrażliwienie rodziców, nauczycieli i wychowawców na zagrożenia, jakie czyhają na najmłodszych w sieci oraz nagłośnienie tematyki bezpieczeństwa online.

Hasło tegorocznych działań - „Serfuję. Respektuję” - ma zwrócić uwagę na prawa i obowiązki cyfrowego użytkownika, zwłaszcza na jego prawo do zdobywania w sieci informacji, do zabawy i nauki i na obowiązek brania odpowiedzialności za swoje działania w Internecie.

Warmińsko – mazurscy policjanci aktywnie włączają się do akcji. Tego dnia eksperci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie będą pełnić dyżur telefoniczny:

 • w godzinach 10.00 – 12.00 pod nr tel. 89 522 56 39 podinsp. Jarosław Mynaj
 • w godzinach 12.00 – 14.00 pod nr tel. 89 522 56 46 nadkom. Leszek Róziecki

Policjanci będą udzielać porad m.in. jak bezpiecznie korzystać z Internetu, jak nie zostać ofiarą i jak nie stać się sprawcą przestępstw internetowych.

Funkcjonariusze z warmińsko-mazurskiego radzą, co zrobić, by uchronić się przed niebezpieczeństwami płynącymi z sieci:

 • jeżeli korzystamy w domu z sieci bezprzewodowej (WiFi) odpowiednio skonfigurujmy router. Hasła zabezpieczające należy tworzyć, używając cyfr, małych i dużych liter oraz znaków specjalnych. Przy wyborze kupna routera sugerujmy się nie tyle ceną, co możliwością szyfrowania WPA czy WPA2,
 • używajmy programów antywirusowych, które uchronią nas przed niepożądanymi wirusami i innymi niebezpieczeństwami. Nie zapomnijmy o systematycznej aktualizacji,
 • uważajmy na e-maile niewiadomego pochodzenia, które zawierają podejrzane załączniki, nigdy ich nie otwierajmy,
 • nie odpisujmy na spamy, ponieważ nasz e-mail zostanie uznany za aktywny i będą do nas przysyłane kolejne wiadomości z podejrzana treścią.

Szczególnie narażone na treści zawarte w Internecie są dzieci i młodzież, które częściej korzystają z komputera, częściej podejmują ryzyko, przez zwykłą ciekawość, wchodzą na różnego rodzaju strony o treści mogącej wpłynąć na zachowanie. Często treści te są nieadekwatne do wieku przeglądających. Ważną rolę w procesie uświadamiania najmłodszych odgrywają rodzice. To oni, jako pierwsi powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach.

Rady dla rodziców:

 • porozmawiaj ze swoim dzieckiem, omów kwestie bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu,
 • kontroluj, co twoje dziecko robi w sieci, na jakie strony zagląda, jakich szuka informacji. Pamiętaj o poszanowaniu prywatności,
 • w przypadku napotkania w Internecie nielegalnych treści nie zastanawiaj się i zgłoś ten fakt na Policję,
 • porozmawiaj z informatykiem o możliwości blokady niektórych stron.

Często rodziców nurtuje pytanie:„co powiedzieć dzieciom, na co powinny uważać, do kogo mają zwrócić się o pomoc, w przypadku problemów w sieci”. Odpowiedz jest prosta. Oto kilka rad przygotowanych dla dzieci:

 • pamiętaj, że przyjaciele poznani w Internecie mogą nie być tymi, za których się podają – w rzeczywistości możesz rozmawiać z osobą, która ma wobec ciebie złe zamiary,
 • nie podawaj w Internecie swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu – najlepiej jest posiadać swój nick, internetową ksywkę,
 • nie umawiaj się z osobami poznanymi przez Internet,
 • uważaj na e-maile otrzymane od nieznajomych, nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie otwieraj linków przesłanych ci przez nieznaną osobę – mogą zawierać wirusy,
 • traktuj innych z szacunkiem, nie wyzywaj, nie strasz, nie obrażaj,
 • rozmawiaj z rodzicami o Internecie, zaproś ich na twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji – zostań ich nauczycielem,
 • w razie zagrożenia szukaj pomocy u dorosłych – rodziców, pedagoga, policjanta.

Komputery i urządzenia cyfrowe oraz Internet odgrywają coraz większą rolę w prowadzeniu nielegalnej działalności lub też w znaczny sposób pomagają w jej prowadzeniu, poprzez możliwości, które oferuje, tj: nielegalny handel w sieci, pirackie oprogramowanie, różnego rodzaju oszustwa (aukcje internetowe, ogłoszenia, oferty zarobkowania, usługi medialne) oraz przestępczość z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych. To wszystko czyni z komputerów i globalnej sieci Internet potężne narzędzie do popełniania przestępstw.

Kodeks Karny zawiera szereg przestępstw, za które policjanci ścigają cyberprzestępców, w szczególności:

Art.190a§2– podszywanie się  pod inną osobę ,fałszywe profile,
Art.202 kk– dotyczy treści pedofilskich,
Art. 256 kk – ekstremizm polityczny,treści faszystowskie,
Art. 267 § 1 kk – nieuprawnione uzyskanie informacji (hacking),
Art. 267 § 2 kk – podsłuch komputerowy (sniffing),
Art. 268 § 2 kk – udaremnienie uzyskania informacji,
Art. 268a kk – udaremnienie dostępu do danych informatycznych,
Art. 269 § 1 i 2 kk – sabotaż komputerowy,
Art. 269a kk – rozpowszechnianie złośliwych programów oraz cracking,
Art. 269b kk – tzw. „narzędzia hacker’skie”,
Art. 271 kk – handel fikcyjnymi kosztami,
Art. 286 kk – oszustwo popełniane za pośrednictwem Internetu,
Art. 287 kk – oszustwo komputerowe.

Nie jesteśmy w sieci, jak mogłoby to się nam wydawać, anonimowi. Dobrym przykładem jest zatrzymanie 25 stycznia przez policjantów z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Olsztynie 22-latka poszukiwanego za przestępstwa dokonywane poprzez popularny portal aukcyjny. Karol S. włamywał się na konta jego legalnych użytkowników, podszywał się pod nich i oferował do sprzedaży rzeczy, których nigdy tak naprawdę nie miał. W ten sposób 22-latek miał oszukać kilkadziesiąt osób. Po zatrzymaniu przez olsztyńskich policjantów trafił on do aresztu śledczego. W sumie mężczyzna był poszukiwany 7 listami gończymi i 23 zarządzeniami o ustalenie miejsca jego pobytu. Łącznie weźmie on udział w 30 sprawach o oszustwa komputerowe, w których występuje, jako podejrzany.

Karol S. był już znany kryminalnym z Warmii i Mazur. W grudniu 2009 roku mężczyzna był zatrzymany także za oszustwa. Wówczas 18-letni bezrobotny podawał się za atrakcyjną Anetę. Chłopak, podszywając się za nastolatkę, wyszukiwał na portalu mężczyzn i proponował im sprzedaż płyt z roznegliżowanymi zdjęciami.

Korzystając z Internetu zastanówmy się czy wykonywane przez nas działanie jest zgodne z prawem. Traktujmy innych użytkowników tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani. Nie bójmy zgłaszać Policji wszelkich przestępstw związanych z Internetem.

Wszelkie informacje dot. Dnia Bezpiecznego Internetu można znaleźć na stronach internetowych: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl.

Natomiast na stronie: http://www.zyjbezpiecznie.policja.pl/zb/komputer-i-internet dowiemy się: jak zabezpieczyć swój komputer, jak go chronić przed spamem, jak bezpiecznie robić zakupy  w sieci. Znajdziemy tam również wiele innych przydatnych porad.

(KWP w Olsztynie / mw)

Powrót na górę strony