Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za zniszczenie 72 nagrobków

Data publikacji 09.02.2013

Śląscy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu zatrzymali sprawców dewastacji 72 nagrobków na terenie cmentarza katolickiego przy ulicy Brynicy w Katowicach. Dotychczasowe straty oszacowano na ponad 100.000 złotych.

Zgłoszenie od proboszcza informujące o zniszczeniu cmentarnych nagrobków wpłynęło na Policję tydzień temu. Sprawcy zdewastowali 72 groby, przewracając krzyże i rozbijając płyty oraz elementy pomników.

Funkcjonariusze przesłuchali świadków i sprawdzili wszystkie informacje. Za pomoc w ustaleniu wandali Komendant Miejski Policji w Katowicach wyznaczył nagrodę pieniężną. Przełomem w sprawie okazało się legitymowanie przeprowadzone przez policjantów w rejonie cmentarza. Na jego podstawie kryminalni zatrzymali dwóch mieszkańców Katowic w wieku 20 i 16 lat. Obaj przyznali się do dewastacji grobów.

Młodszy stanie wkrótce przed sądem rodzinnym. Wobec starszego prokurator zastosował policyjny dozór. Za znieważenie miejsca spoczynku zmarłych i zniszczenie grobów grozi mu kara 5 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / mw)
 

Powrót na górę strony