Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści internetowi usłyszeli zarzuty

Data publikacji 11.02.2013

Specyfiki na odchudzanie oferowane były na portalach ogłoszeniowych. Zainteresowani, płacąc kilkaset złotych, otrzymywali paczkę wypełnioną styropianem. Policjanci z gorzowskiej komendy miejskiej zatrzymali grupę oszustów, którzy w ten sposób wyłudzili pieniądze od kilkuset osób. Prokurator już przedstawił sprawcom zarzuty.

Zorganizowaną grupę oszustów internetowych, mającą na swym koncie przynajmniej kilkaset fałszywych transakcji, rozbili policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Gorzowie Wlkp. Ustalenie i zatrzymanie członków grupy nie było łatwym zadaniem. Oszuści ukrywali miejsca pobytu, wynajmowali mieszkania i zmieniali telefony. Działając od marca 2012 r., wspólnie rozkręcili przestępczy interes, polegający na oferowaniu za pośrednictwem Internetu leków do walki z otyłością i propozycji pracy. Ogłoszenia były fikcją. Nabywca wpłacał pieniądze na podane konto bądź płacił gotówką za bezwartościową paczkę wypełnioną styropianem.

Do tej pory gorzowscy policjanci potwierdzili ponad 330 przypadków oszustw. Wprowadzonych w błąd może być jednak znacznie więcej, gdyż przesyłki trafiały do licznych odbiorców na terenie całego kraju. Podczas zatrzymania podejrzanych policjanci zabezpieczyli kolejną partię kilkudziesięciu paczek, które miały trafić do adresatów.

Realizacja sprawy to, jak do tej pory, zatrzymanie sześciu sprawców – mieszkańców Gorzowa i niewielkiej miejscowości w woj. dolnośląskim. Najstarszy z zatrzymanych ma 31 lat, a najmłodszy to 17-latek. W wynajętym przez grupę w centrum Gorzowa mieszkaniu policjanci odnaleźli stanowisko do pakowania przesyłek, szereg dokumentów i kart płatniczych użytych podczas przestępczej działalności, dwie wiatrówki i maczetę, a także większą ilość banknotów.

Policyjne działania w tej sprawie nadzoruje prokurator rejonowy z Gorzowa Wlkp., który na podstawie zebranego materiału przedstawił już zatrzymanym zarzuty dokonania szeregu oszustw w związku z przeprowadzonymi transakcjami. W ubiegłym tygodniu rozpatrzone zostały skierowane przez prokuraturę wnioski o zastosowanie wobec zatrzymanych aresztu tymczasowego. Trójka z nich decyzją sądu spędzi najbliższe miesiące w odosobnieniu. Wszystkim podejrzanym grożą kary od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gorzowie Wlkp / mg)

Film Oszuści internetowi usłyszeli zarzuty

Opis filmu: oszustwa, odchudzanie, oszuści, oszustwa internetowe

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Oszuści internetowi usłyszeli zarzuty (format flv - rozmiar 9.76 MB)

Powrót na górę strony