Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali NFZ i innych oferentów

Data publikacji 12.02.2013

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali właścicielkę poradni zdrowia, która usłyszała już 27 zarzutów poświadczenia nieprawdy w ofertach złożonych na potrzeby konkursów ogłoszonych przez NFZ. Związane to było bezpośrednio z kontraktami na świadczenie usług medycznych. Za przestępstwo odpowiedzą także dwaj pracownicy Funduszu Zdrowia, którzy zatuszowali nieprawidłowości ujawnione podczas kontroli. Sprawa jest rozwojowa.

11 lutego 2013 roku policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Łodzi,  na podstawie postanowień wydanych przez Prokuraturę Rejonową w Sieradzu, zatrzymali trzy osoby związane z nielegalnym procederem wprowadzenia w błąd Narodowego Funduszu Zdrowia. Wśród podejrzanych jest 57-letnia właścicielka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej  w Sieradzu oraz dwoje pracowników Funduszu Zdrowia. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 27 zarzutów nieuczciwej sieradzance. Czyny obejmują okres od 2005 do 2011 roku.  Dotyczą one poświadczenia nieprawdy w ofertach złożonych  na potrzeby organizowanych przez NFZ konkursów, w efekcie których zawierane były kontakty na świadczenie usług medycznych finansowanych ze środków publicznych. Między innymi podawano, że w poradni jest winda, co było istotne przy umowie na zabiegi rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych podczas gdy takiego dźwigu osobowego nie było.

Za tzw. fałszerstwo intelektualne, jeżeli sprawca działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Prokuratura zastosowała jako środek zapobiegawczy poręczenie majątkowe w wysokości 5000 złotych.

Dwoje funkcjonariuszy publicznych w wieku 30 i 57 lat zatrudnionych w NFZ odpowie za przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy w protokołach kontroli, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Usłyszeli także zarzuty niedopełnienia obowiązków wobec stwierdzonych podczas kontroli nieprawidłowości dzięki czemu oferta 57-latki nie została odrzucona i dopuszczono ją do dalszego postępowania konkursowego działając tym samym na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia i innych oferentów starających się o kontrakt. Wobec urzędników prokuratura zastosowała poręczenia majątkowe w wysokości 3000 i 4000 złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony