Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czterej zatrzymani w sprawie zmowy cenowej

Data publikacji 14.02.2013

Policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych KGP, na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, zatrzymali 4 osoby – przedstawicieli 3 firm będących oferentami w przetargu na 1057 bezprzewodowych czytników linii papilarnych dla używanych przez policję mobilnych terminali noszonych. Z ustaleń policjantów wynika, że zatrzymani mężczyźni działali w zmowie, a ich zysk miał wynieść nawet milion złotych. Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty dotyczące zmowy cenowej przy przetargu. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze: dozór policji, poręczenie majątkowe od 10 do 50 tys. złotych oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg na czytniki linii papilarnych AFIS, który rozstrzygnięto we wrześniu ubiegłego roku, wybierając najkorzystniejszą ofertę. Już w trakcie prowadzenia przetargu wiele zebranych informacji wskazywało na to, że oferenci działają w zmowie. W związku z tym Komendant Główny Policji odstąpił od podpisania umowy, a materiały dowodowe świadczące o zmowie przekazał Prokuratorowi Generalnemu. O odstąpieniu od zawarcia umowy szef policji poinformował także Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Kilkumiesięczna praca policjantów z Biura Spraw Wewnętrznych KGP, którzy od początku analizowali wszystkie wątki związane z przetargiem, pozwoliła na zebranie  materiału dowodowego. Dzięki niemu przeprowadzono realizację – Prokuratura Apelacyjna w Warszawie zleciła ją właśnie policjantom z BSW. Jej efektem było zatrzymanie 4 mężczyzn pochodzących z Warszawy, w wieku od 34 do 58 lat – przedstawicieli trzech firm biorących udział w przetargu. Zatrzymania miały miejsce wczoraj rano w prywatnych mieszkaniach w Warszawie, Gliwicach i Wieliczce.

Policjanci podczas realizacji przeszukali także mieszkania i pomieszczenia należące do firm. Zabezpieczono komputery, telefony, nośniki danych, a także dokumentację związaną z przetargiem.

Z ustaleń policjantów z BSW wynika, że zysk organizatorów zmowy miał wynieść około milion złotych.

Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty dotyczące zmowy cenowej przy przetargu, czyli przestępstwa opisanego w art. 305 par. 1 kodeksu karnego. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze: dozór policji, poręczenie majątkowe od 10 do 50 tys. złotych oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

mg
 

Powrót na górę strony