Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa przestępcza zajmująca się rozprowadzaniem nielegalnych papierosów

Data publikacji 14.02.2013

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się gromadzeniem i dystrybucją nielegalnych papierosów. Działania pod nadzorem lubelskiej prokuratury apelacyjnej prowadzone były na terenie województwa śląskiego. Funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 33 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Zatrzymali 7 osób, w tym 24-latka, który był poszukiwany trzema listami gończymi. Samo uszczuplenie w podatku akcyzowym, spowodowane działaniem grupy, zostało oszacowane na 23 mln złotych.

Na trop zorganizowanej grupy przestępczej wpadli policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Z ustaleń wynikało, że grupa miała skupować oraz gromadzić papierosy pochodzące z przemytu, a następnie sprzedawać je z zyskiem. Trop prowadził m.in. do mieszkańców województwa śląskiego.

W prowadzonych pod nadzorem lubelskiej prokuratury apelacyjnej działaniach razem z policjantami garnizonu lubelskiego brali także funkcjonariusze z województwa śląskiego oraz funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Funkcjonariusze dokonali przedwczoraj blisko 30 przeszukań, w trakcie których zabezpieczyli prawie 33 tys. paczek nielegalnych papierosów. Kontrabanda znaleziona została w mieszkaniach, garażach oraz samochodach. W jednym z nich nielegalne paczki papierosów niemal w całości wypełniały pojazd. Jak się okazało, samochód posiadał także kradzione tablice rejestracyjne.

Do sprawy policjanci zatrzymali 6 osób w wieku od 24 do 62 lat. Wszyscy są mieszkańcami województwa śląskiego. W ręce policjantów wpadł również 24-letni Grzegorz M. Poszukiwany trzema listami gończymi mężczyzna przebywał w jednym z przeszukiwanych mieszkań, należących do grupy. Na jego kryminalnym koncie ciążyły takie przestępstwa, jak oszustwo i rozbój.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że od połowy roku 2010 samo uszczuplenie w podatku akcyzowym, spowodowane przez działalność grupy, wyniosło ponad 23 mln złotych. Wszyscy zatrzymani, decyzją prokuratora, trafili do policyjnego aresztu. Policjanci na poczet przyszłych kar zabezpieczyli należące do grupy przestępczej 6 samochodów oraz pieniądze w różnej walucie o łącznej wartości sięgającej 300 tys. złotych.

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony