Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne uderzenie CBŚ w oszustów ubezpieczeniowych

Data publikacji 15.02.2013

Funkcjonariusze CBŚ w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku zatrzymali kolejnych pięciu mężczyzn w wieku od 33 do 49 lat podejrzewanych o wyłudzenia blisko 250 tys.zł odszkodowań komunikacyjnych za sfingowane kolizje drogowe. Wszyscy usłyszeli już zarzuty. W tym śledztwie zarzuty przedstawiono już blisko 190 osobom. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji zatrzymali pięciu mieszkańców Białegostoku i okolicznych miejscowości w wieku 33 do 49 lat. Zatrzymani podejrzani są o wyłudzenia łącznie blisko 250 tysięcy złotych odszkodowań w związku z 16 kolizjami, do których doszło w latach 1998-2005. Z ustaleń zajmujących się sprawą funkcjonariuszy wynika, że członkowie tej zorganizowanej grupy przestępczej uczestniczyli w procederze zgłaszania w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych szkód związanych z uczestniczeniem w kolizjach drogowych. Z tego tytułu pobierane były wysokie odszkodowania wynikające z umów ubezpieczeniowych. W firmach ubezpieczeniowych zgłaszane były zarówno fikcyjne zdarzenia, do których w rzeczywistości nie doszło, jak również zdarzenia, które zostały upozorowane, a ich przebieg wyreżyserowany.

Pięciu podejrzanym mężczyznom przedstawiono ogółem 27 zarzutów, w tym: brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, podrabiania dokumentów i dokonywanie oszustw. Na potrzeby toczącego się śledztwa zostało u nich także zabezpieczone mienie w postaci pojazdów i gotówki na łączną kwotę blisko 70 tysięcy złotych. W stosunku do wszystkich podejrzanych, decyzją prokuratora, zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozoru Policji.

Były to już kolejne zatrzymania do śledztwa prowadzonego przez CBŚ pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku. W tym toczącym się od 2006 r. postępowaniu w sprawie oszustw ubezpieczeniowych zostało już zatrzymanych i usłyszało zarzuty blisko 190 osób. Część z nich została już osądzona i prawomocnie skazana.

Dotychczasowe wielowątkowe śledztwo wskazało na szeroki zakres działalności wieloosobowej grupy przestępczej dokonującej tego typu przestępstw na Podlasiu w latach 1998-2005. Do tej pory szczegółowa analiza oraz wnikliwa praca operacyjna i dochodzeniowo-śledcza doprowadziła do ujawnienia i zabezpieczenia materiału dowodowego obejmującego wyłudzenia odszkodowań na kwotę przekraczającą 1,5 miliona złotych. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że ta zorganizowana grupa mogła dokonać na terenie woj. podlaskiego nawet kilkuset „strzałów”, tj. fikcyjnych i upozorowanych kolizji drogowych z wykorzystaniem drogich aut. Prowadzący postępowanie funkcjonariusze CBŚ podejrzewają, że wyłudzone tą drogą odszkodowania w okresie objętym postępowaniem mogły sięgać od kilku do nawet kilkunastu milionów złotych. W dalszym ciągu funkcjonariusze docierają także do kolejnych, zamieszanych w ten proceder osób, w wielu przypadkach mylnie sądzących, że kilkuletni okres, który upłynął od czasu popełnienia przez nie przestępstw zapewni im anonimowość i bezkarność.

Sprawa ma charakter rozwojowy a wyjaśniający okoliczności tych oszustw funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Niewątpliwie kilkuletnia przestępcza działalność grupy wyraźnie odbiła się także na portfelach większości podlaskich kierowców. To właśnie oni najdotkliwiej odczuwali systematyczne podnoszenie wysokości składek OC i AC, co było rezultatem rekompensowania sobie przez ubezpieczycieli strat ponoszonych na skutek działalności oszustów.

(KWP w Białymstoku / mw)

Powrót na górę strony