Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podszywając się pod taksówkarza, woził klientów i okradał ich

Data publikacji 15.02.2013

Policjanci z Krakowa zatrzymali fałszywego taksówkarza, który okradał swoich klientów, wypłacając pieniądze z ich kont bankowych. Przedstawiono mu 5 zarzutów kradzieży, odpowie także za nielegalne świadczenie usług przewozowych.

Kierowca został zatrzymany przez kryminalnych tuż po kolejnym nielegalnym kursie.  Wiadomo już, że kursował nie tylko na terenie Krakowa, ale również do pobliskich miejscowości. Samochodem oznakowanym jako "taxi" wykonywał nocne kursy, zabierając klientów głównie sprzed lokali gastronomicznych i pubów.

Kiedy nadchodził moment zapłaty, a pasażer nie miał gotówki, kierowca proponował możliwość zapłaty kartą – podawał urządzenie wyglądające jak terminal, a podaną przez klienta kartę trzymał pod spodem urządzenia, sprawiając wrażenie, że próbuje wczytać dane potrzebne do przeprowadzenia transakcji. Uważnie patrzył na numer PIN wpisywany przez klienta i  zapamiętywał go. Po nieudanych próbach wykonania transakcji taksówkarz oferował pomoc – we wpisaniu kodu PIN lub w wypłaceniu pieniędzy z bankomatu (wówczas zabierał kartę, prosił o podanie kodu i - zostawiając pasażera w aucie - szedł wypłacać pieniądze).

Jeśli w pobliżu nie było bankomatu, a kierowca poznał już PIN klienta, wówczas twierdził, że transakcja została zrealizowana pomyślnie i oddawał klientowi zupełnie inną kartę (zazwyczaj klienci odruchowo chowali kartę do kieszeni, nie sprawdzając, czy jest to ich własność – dopiero po pewnym czasie orientowali się, że otrzymali kartę należącą do kogoś innego).

Jak się okazało, fałszywy taksówkarz wypłacał różne kwoty – od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Przedstawiono mu 5 zarzutów kradzieży, odpowie także za nielegalne świadczenie usług przewozowych. Policjanci sprawdzają, ile takich przypadków może mieć na swoim „koncie” – wiele wskazuje na to, że działając w ten sposób od dłuższego czasu, mógł okraść znacznie więcej osób.

Pokrzywdzeni, którzy do tej pory nie zgłaszali takich przypadków, mogą kontaktować się z w tej sprawie z policjantami Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komisariatu 2 Policji w Krakowie pod numerem telefonu 12 61 56 330.

Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście Wschód.

(KWP w Krakowie / mg)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 4.31 MB)

Powrót na górę strony