Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczny Przejazd - Zatrzymaj się i Żyj”

Data publikacji 18.02.2013

O bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych mówi kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd - Zatrzymaj się i Żyj”. Trwa ona nieprzerwanie od 2005 roku. Jej celem jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach, kształtowanie zachowań i utrwalanie właściwych postaw. Kierowcy nie zawsze stosują się jednak do założeń tej akcji o czym świadczy uwiecznione w kamerach monitoringu zachowanie kierowców.

Policjanci do tej pory aktywnie włączali się w akcję „Bezpieczny Przejazd - Zatrzymaj się i Żyj”. Wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei policjanci z drogówki uczestniczyli w działaniach profilaktycznych i kontrolno-prewencyjnych na przejazdach kolejowych. Oprócz wręczania ulotek i uświadamiania kierowców, stosowano wielokrotnie środki represyjne w postaci mandatów karnych w stosunku do osób, które nie stosowały się do znaków i sygnalizacji na przejazdach kolejowych.

W konfrontacji z pociągiem każdy samochód, który znajdzie się na torach, nie będzie miał szans w starciu z setkami ton pędzącej stali.

W Sulejówku kilka dni temu o mały włos nie doszło do tragedii. Sytuacja została zarejestrowana przez kolejowy monitoring. Pomimo sygnalizacji ostrzegawczej i opuszczających się zapór, kierowca bmw wjechał na przejazd. Zdążył go w porę opuścić, lecz na wysokości kolejnej zapory po drugiej stronie torów zderzył się z jadącym z naprzeciwka audi, którego kierowca prawdopodobnie stracił panowanie nad autem.

Na szczęście nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu drogowym. Policjanci analizują nagranie z monitoringu i zgromadzone w sprawie materiały - będą dokładnie wyjaśniać okoliczności tej kolizji drogowej.

Policjanci apelują do kierowców o rozsądek w rejonie przejazdów kolejowych. Opuszczające się zapory i czerwony sygnalizator zwiastuje nadjeżdżający skład pociągu, dlatego w takiej sytuacji należy zwolnić, zatrzymać się i pod żadnym pozorem nie wjeżdżać na tory, bo może dojść do tragedii.

(KSP / mj)

Film „Bezpieczny Przejazd - Zatrzymaj się i Żyj”

Opis filmu: przejazd kolejowy, ruch drogowy, Bezpieczny Przejazd - Zatrzymaj się i Żyj, pociąg


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik „Bezpieczny Przejazd - Zatrzymaj się i Żyj” (format flv - rozmiar 2.06 MB)

Powrót na górę strony