Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólna akcja polskiej i niemieckiej policji - zabezpieczono części z kradzionych aut

Data publikacji 20.02.2013

W ubiegłym tygodniu zielonogórscy policjanci przeszukali teren jednej z posesji w Zawadzie. Na miejscu zabezpieczono szereg części samochodowych. Dzięki współpracy polskiej i niemieckiej policji ich identyfikacja była możliwa jeszcze tego samego dnia. Potwierdzono, że wśród elementów znajdują się części pochodzące ze skradzionych aut.

Integracja Unii Europejskiej sprzyja kontaktom i wymianie handlowej. Zdarza się jednak, że stan ten wykorzystują sprawcy przestępstw, którzy przemieszczają się pomiędzy poszczególnymi krajami wspólnoty. Nowe normy prawne pozwalają jednak na ścisłe współdziałanie między służbami, dając możliwość skutecznej walki z przestępczym procederem.

Przykładem efektywnej  współpracy w tym zakresie jest toczące się obecnie pod nadzorem Prokuratora Rejonowego w Zielonej Górze postępowanie dotyczące znacznej liczby części samochodowych. Elementy aut różnych marek zabezpieczyli w ubiegłym tygodniu zielonogórscy policjanci. Magazyn znajdował się w Zawadzie.

Na terenie posesji policjanci odnaleźli szereg elementów pochodzących z rozmontowanych samochodów. Większość z nich stanowiły auta kilkuletnie, renomowanych marek, o znacznej wartości. Ponieważ istniało duże prawdopodobieństwo, że zabezpieczone części nie pochodzą z legalnego źródła, konieczna okazała się ich szczegółowa identyfikacja. Z uwagi na skalę procederu, przeprowadzenie działań wiązało się ze znacznym nakładem pracy. Rozwiązaniem okazało się włączenie do współpracy policjantów z Niemiec. Specjaliści z obydwu krajów, wykorzystując komputerowe bazy danych, sprawnie wykonali identyfikację każdego z elementów. W pracy wspomagali ich policjanci z Centrum Współpracy Służb w Świecku.

Szybka wymiana informacji okazała się kluczem do sukcesu. Jeszcze tego samego dnia potwierdzono, że na posesji znajdują się części wymontowane ze skradzionych samochodów. Efektem policyjnych działań było zabezpieczenie elementów pochodzących w sumie z 17 samochodów utraconych na terenie Niemiec i  2 skradzionych w Polsce. Dalsze ustalenia w opisanej sprawie będą przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Prokuratora Rejonowego w Zielonej Górze, który już zajął się ustaleniem pochodzenia zakwestionowanych części.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mg)

Film Wspólna akcja polskiej i niemieckiej policji - zabezpieczono części z kradzionych aut

Opis filmu: kradzione samochody, przestępczość samochodowa, policja niemiecka

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Wspólna akcja polskiej i niemieckiej policji - zabezpieczono części z kradzionych aut (format flv - rozmiar 19.54 MB)

Powrót na górę strony