Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nagroda dla policjanta, który zatrzymał nożownika

Data publikacji 20.02.2013

Burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński złożył gratulacje i nagrodził dzielnicowego mł. asp. Tomasza Polaka za to, że będąc po służbie, zatrzymał nożownika. Uroczystość odbyła się podczas sesji rady miejskiej.

Dodatkową nagrodę za bohaterską postawę wręczył dzielnicowemu także sekretarz gminy  Krzysztof Pietrzyński. Dzielnicowy z Praszki za swoją postawę otrzymał wcześniej nagrodę finansową od Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Leszka Marca.

Dzielnicowy  zatrzymał 30-letniego nożownika  4 stycznia. Tamtego dnia, około godziny 19.00, dyżurny Komisariatu Policji w Praszce został powiadomiony telefonicznie przez mł. asp. Tomasza Polaka, który w tym czasie nie był w służbie, że zatrzymał młodego mężczyznę, który kilka minut wcześniej, na klatce schodowej jednego z bloków, usiłował wyrwać kobiecie torebkę, grożąc użyciem bagnetu.

Funkcjonariusze z Praszki ustalili, że usiłowanie rozboju, po którym mężczyzna został zatrzymany,  było jego trzecim napadem na kobiety tego wieczoru.

Pierwszą zaatakowaną była 75-latka na ul. Listopadowej - napastnik przewrócił ją, przyłożył nóż do policzka i próbował wyrwać torebkę. Próba nie powiodła się, ponieważ sprawca został spłoszony przez przypadkowego przechodnia. Chwilę później przed blokiem przy ul. Skłodowskiej 30-latek, grożąc użyciem noża, zaatakował 60-letnią kobietę. Również w tym przypadku próba wyrwania torebki nie powiodła się, ponieważ spłoszył go wychodzący z klatki mężczyzna. Do trzeciego ataku doszło na klatce schodowej bloku przy ul. Skłodowskiej. Tam napastnik wszedł za 49-letnią kobietą na klatkę schodową, przycisnął ją do ściany i próbował wyrwać torebkę. W ręce trzymał nóż. Kobieta zaczęła głośno wzywać pomocy.

Wołanie o pomoc usłyszeli dzielnicowy mł. asp. Tomasz Polak, będący w tym czasie poza służbą, i mąż zaatakowanej, którzy wybiegli na klatkę schodową. Napastnik widząc ich zaczął uciekać. Policjant zatrzymał go po krótkim pościgu. Podczas obezwładniania mężczyzna był agresywny, zaatakował policjanta, uderzył go dwukrotnie nożem w brzuch, ale nie spowodował obrażeń.

Zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu trzech zarzutów usiłowania rozboju z wykorzystaniem noża i zarzutu czynnej napaści na funkcjonariusza policji. Sąd w Oleśnie  zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na trzy miesiące. Grozi mu do kara do 12 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Opolu / mg)

Powrót na górę strony