Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjantka z „wielkim sercem”- zawsze można znaleźć czas, by pomagać

Data publikacji 27.02.2013

Edyta Klepczyńska, policjantka z Gryfic, to nie tylko bardzo dobry funkcjonariusz, ale i osoba działająca na rzecz wszystkich potrzebujących. Cztery lata temu w ogólnopolskim konkursie „Policjant, który mi pomógł” znalazła się w gronie 5 laureatów. Ostatnio otrzymała wyróżnienie za szczególne zaangażowanie na rzecz bezdomnych zwierząt.

Edyta Klepczyńska pochodzi z powiatu łobeskiego, jest żoną i matką trójki dzieci. Obecnie pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji  w Gryficach na stanowisku oficera prasowego, dodatkowo jest radną w gminie Resko.

Cztery lata temu do II edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł” zgłoszono 38 kandydatów z różnych części Polski. Kapituła konkursu składająca się z pracowników Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ, przedstawiciela Biura Prewencji KGP oraz zwycięzców poprzedniej edycji wyłoniła pięciu laureatów. Podstawowym kryterium oceny zgłoszeń była merytoryczna ocena działań policjantów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie wynikająca z lektury uzasadnień do zgłoszeń. W konkursie zostało wyłonionych pięciu laureatów z całej Polski.

Wśród nich znalazła się Edyta Klepczyńska  z zachodniopomorskiego garnizonu Policji, która podczas rozmowy tak opowiadała o tym jak pomogła pewnej kobiecie :
"Na komendę w Gryficach przyszła kobieta. Została skierowana do mnie na rozmowę. Dowiedziałam się wtedy, że ma czwórkę dzieci i jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Cała jej rodzina była ofiarami przemocy. Teraz kobieta nie mieszka już ze swoim „katem”. Oprócz uzyskania pomocy prawnej i materialnej myślę, że najważniejsze dla niej było to, że w nią uwierzyłam. Wiem jak ważne dla niej było i jest to, że może ze mną porozmawiać o każdej porze dnia i nocy, wyżalić się. Wielokrotnie się spotykałyśmy. Wsparcie i zrozumienie było jej najbardziej potrzebne. Teraz widzę jak z każdym dniem staje się silniejsza. Zatarcie i zapomnienie traumatycznych przeżyć wymaga  czasu. Ale już dziś mogę powiedzieć, że to nie ta sama osoba. Wierze w nią! "

Od jesieni 2010 roku Edyta Klepczyńska jest radną w gminie Resko w komisji ds. oświaty oraz sportu. Ta działalność daje jej możliwość pomagania i działania na rzecz lokalnej społeczności. Radnej nie jest także obcy los bezdomnych zwierząt. Edyta informuje instytucje pozarządowe o krzywdzeniu zwierząt, podejmuje kroki prawne z tym związane, dba, by innym nie był obcy ten problem. Jej zaangażowanie zostało zauważone przez samorządowców oraz osoby działające na rzecz zwierząt.

17 lutego 2013 r. w szczecińskim Słowianinie Posłanka na Sejm RP Magdalena Kochan, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz,  Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jacek Chrzanowski oraz Pani Teresa Piątkiewicz prezes Zwierzęcego Telefonu Zaufania wręczali dyplomy z myślą o wyróżnieniu osób, firm i instytucji które wspomagają Zwierzęcy Telefon Zaufania w Szczecinie.

Wśród takich wyróżnionych osób była także Edyta Klepczyńska.

Pani Teresa Piątkiewicz podczas uroczystości często podkreślała, że dzięki takim właśnie ludziom organizacje społeczne mogą działać i pomagać potrzebującym zwierzętom i jak ważne jest wsparcie, które pozwala pokonywać rozmaite przeszkody oraz patrzeć w przyszłość z wiarą i nadzieją.

„Wierzę, że bez względu na to czym się zajmujemy zawsze można znaleźć czas na to aby pomagać potrzebującym” - tak swoją działalność poza pracą zawodową komentuje asp. Edyta Klepczyńska.

(KWP w Szczecinie / mg)

Powrót na górę strony