Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ zlikwidowało nielegalną linię produkcji papierosów

Data publikacji 11.03.2013

Policjanci CBŚ zlikwidowali pod Łodzią nielegalną linię produkcyjną papierosów. Zatrzymali ośmiu obywateli Macedonii i dwóch mieszkańców województwa lubuskiego, którzy byli zatrudnieni przez 36-letniego Polaka, głównego organizatora przestępczego procederu. Zabezpieczono 2 tony tytoniu, 165 tysięcy wyprodukowanych już papierosów, ponad milion filtrów, 700 tysięcy kartonów do opakowania nikotynowej używki, banderole, a także kilka tysięcy litrów odkażonego spirytusu. Ze wstępnych szacunków wynika, iż straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego to ponad milion złotych.

7 marca 2013 około godziny 14.00 policjanci z Centralnego Biura Śledczego dotarli do posesji w miejscowości Cesarka pod Łodzią. Z uzyskanych wcześniej informacji wynikało, iż w wynajmowanych tam halach po byłej winiarni zorganizowano nielegalną linię produkcyjną papierosów. Teren był otoczony betonowym płotem, a wjazdu pilnowało dwóch mężczyzn.

Funkcjonariusze z grupy realizacyjnej CBŚ, po pokonaniu ogrodzenia, wkroczyli do połączonych dwóch hal o powierzchni około 30  x 50 m każda. Wewnątrz znajdowała się linia technologiczna do produkcji papierosów obsługiwana przez ośmiu  Macedończyków w wieku od 27 do 60 lat. W pomieszczeniach tych zorganizowano im także pomieszczenia socjalne, w których mieszkali bez potrzeby opuszczania terenu. Zatrzymani zostali także, nienotowani do tej pory, dwaj Polacy w wieku 39 i 37 lat, którzy dozorowali tę posesję.

Kilka godzin później w zasadzkę wpadł główny organizator tego przestępczego procederu, 36-letni mieszkaniec lubuskiego. Przyjechał do Cesarki ze świeżą dostawą  kleju i  folii do produkcji papierosów, a także części zamiennych do maszyn. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń to on wynajął  halę.

Ta zorganizowana grupa przestępcza  działała na tym terenie od stycznia 2013 roku. 36-letni przywódca był już wcześniej wielokrotnie notowany za konflikty z prawem, kilka lat temu opuścił mury więzienia, w którym odbywał karę pozbawienia wolności za rozbój.

Podczas przeszukania hal śledczy zabezpieczyli maszyny, 2 tony tytoniu, 165 tysięcy sztuk papierosów, około 1,2 mln  filtrów, ponad 700 tysięcy kartonów do opakowania papierosów, banderole,  a także 5 tysięcy litrów odkażonego spirytusu. Na poczet  grożących kar zabezpieczono na ten moment 10 tysięcy złotych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. 36-latkowi, który zorganizował proceder i nim kierował, grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Prokuratura Okręgowa w Łodzi  zastosowała wobec podejrzanych dozory policyjne  i poręczenia majątkowe w łącznej kwocie 70 tysięcy złotych.

(KWP w Łodzi / mg)
 

Film CBŚ zlikwidowało nielegalną linię produkcji papierosów

Opis filmu: cbś, papierosy, przestępczość gospodarcza

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik CBŚ zlikwidowało nielegalną linię produkcji papierosów (format flv - rozmiar 25.93 MB)

Powrót na górę strony