Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna osoba zamieszana w kradzież węgla zatrzymana

Data publikacji 27.09.2007

Kolejną osobę zamieszaną w kradzież węgla z terenu jednej ze śląskich kopalni zatrzymali policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach. Do tej pory zatrzymano już 50 osób, z których 32 zostały tymczasowo aresztowane. To jednak jeszcze nie koniec sprawy. Funkcjonariusze zapowiadają kolejne zatrzymania.

W ręce policjantów wpadł wczoraj 34 - latek zatrudniony w kopalni jako pracownik ochrony. Mężczyzna działając w zorganizowanej grupie przestępczej umożliwił kradzież co najmniej 165 ton węgla.

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca policjanci zatrzymali dwóch innych strażników. Pierwszy z nich ułatwił kradzież 1300 ton węgla o wartości nie mniejszej niż 143.000 złotych, a drugi co najmniej 100 ton o wartości nie mniejszej niż 11.000 złotych.
Wśród zatrzymanych oprócz pracowników ochrony, którzy pomagali w wywozie skradzionych kopalin z zakładu są również pracownicy kopalni, którzy zaniżali wagę i klasę sprzedawanego węgla i miału, ważący węgiel, ładowacze, kierowcy oraz osoby sprzedające skradziony węgiel osobom detalicznym.

Do tej pory funkcjonariusze zatrzymali już 50 osób, z których 32 zostały tymczasowo aresztowane, 14 podpisywać będzie listę osób dozorowanych, a wobec 5 zastosowano poręczenia majątkowe na kwotę 75.000 zł. Policjanci prowadzący sprawę zabezpieczyli u podejrzanych na poczet przyszłych kar samochody, sprzęt RTV i pieniądze wartości blisko 1.900.000 zł.

Szacuje się, że straty poniesione przez kopalnię w wyniku przestępczej działalności sięgają blisko 4.000.000 złotych.

Policjanci zapowiadają kolejne zatrzymania w tej sprawie.
Powrót na górę strony