Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trafiały do klubów nocnych

Data publikacji 27.09.2007

Policjanci z krakowskiego Centralnego Biura Śledczego i wydziału kryminalnego krakowskiej komendy wojewódzkiej rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem kobietami. Jak wynika z ustaleń prowadzących śledztwo, ofiarom obiecywano legalną pracę w charakterze hostess. W rzeczywistości trafiały do pracy w nocnych lokalach we Włoszech. Za kratki powędrowały cztery osoby, jedna została zwolniona za kaucją.

Kobiety były werbowane za pośrednictwem legalnie działających firm zajmujących się m.in. pośrednictwem pracy. "Pośrednicy" poszukiwali atrakcyjnych kobiet w wieku 18 - 20 lat, które miały pracować we Włoszech w charakterze hostess. Aby zakamuflować przestępczą działalność sprawcy organizowali szkolenia, w trakcie których obiecywali wysokie wynagrodzenia, dogodne warunki mieszkaniowe i opiekę rezydenta na okres pobytu we Włoszech. Okazywało się jednak, że kobiety trafiały do lokali nocnych przeznaczonych wyłącznie dla mężczyzn. Zatrudniano je tam jako "panie do towarzystwa". Kobiety nie mogły łatwo zrezygnować z takiej pracy, bo groziły im wysokie kary finansowe za odstąpienie od umów zawartych w Polsce. Zabezpieczeniem do umów były bowiem weksle, które podpisywały szukające pracy.

Nie mając pieniędzy na powrót do Polski i spłacenie kar za odstąpienie od umowy kobiety musiały odpracowywać rzekome zobowiązania. Członkowie grupy czerpali zyski z tego typu pośrednictwa w wysokości 10 euro od każdego przepracowanego przez każdą z kobiet dnia.

Kilka dni temu krakowscy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzewane o organizowanie tego procederu. Małżeństwo spod warszawy zostało już tymczasowo aresztowane, trzecia osoba – kobieta z Krakowa zwolniona za poręczeniem majątkowym w wysokości 120 tys. zł.

Dzisiaj zatrzymano kolejne dwie osoby (Polaka i Włocha) pod tym samym zarzutem: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się oszustwami i handlem ludźmi. Za tego typu przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności do lat 15.

Sprawa wciąż jest w toku, policjanci przewidują kolejne zatrzymania. Jednocześnie policjanci prowadzący sprawę proszą osoby, które zostały w ten sposób oszukane o zgłaszanie o takich przypadkach. Krakowski numer telefonu to 012 615 61 00 lub 012 615 61 28.

Powrót na górę strony