Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowane rozlewnie skażonego spirytusu

Data publikacji 23.03.2013

Pięć osób zatrzymanych i 14 tys. litrów zabezpieczonego nielegalnego spirytusu. Zlikwidowane dwie rozlewnie alkoholu na niespotykaną dotychczas skalę działania. To efekt wspólnej akcji Policjantów Centralnego Biura Śledczego i Urzędu Celnego w Lublinie w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie. Straty Skarbu Państwa wynoszą 33 miliony złotych.

20 marca 2013 roku kilka grup realizacyjnych policjantów z Centralnego Biura Śledczego KGP i funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Lublinie jednocześnie weszło do zabudowań na terenie Chełma, jego okolic oraz  Lublina. Policjanci zatrzymali pięć osób odpowiedzialnych za nielegalnych obrót spirytusem na niespotykaną dotychczas skalę. W czasie prowadzonej realizacji funkcjonariusze weszli do dwóch pomieszczeń, gdzie właśnie trwało odkażanie spirytusu. Znajdujące się tam osoby były kompletnie zaskoczone wizytą policjantów i nie stawiały oporu przy zatrzymaniu. Funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli 14 tysięcy litrów skażonego spirytusu  i częściowo przerobionego jako spożywczy. Do sprawy zabezpieczono również różnego rodzaju odczynniki chemiczne wykorzystywane w procesie „odkażania” alkoholu.

Powyższa realizacja to efekt informacji posiadanych przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego. Pod koniec ubiegłego roku wspólne czynności z Prokuraturą Okręgową w Lublinie doprowadziły do wszczęcia prokuratorskiego śledztwa w tej sprawie.

W toku prowadzonego postępowania ustalono, że za organizację tego nielegalnego przedsięwzięcia odpowiada małżeństwo z Chełma. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywali skażony spirytus, który rzekomo miał im służyć do „odkażania narzędzi rolniczych”, a tak naprawdę był przy pomocy środków chemicznych odkażany i dystrybuowany przez inne osoby sprzedające go m.in. na targowiskach, a nawet poprzez ogłoszenia w Internecie, jako pełnowartościowy produkt. Nielegalny produkt był sprzedawany w litrowych i 5-cio litrowych butelkach plastikowych.

Dzień później do prokuratora prowadzącego śledztwo trafiło małżeństwo Sebastiana i Anny D. Małżonkowie usłyszeli zarzuty z kodeksu karno skarbowego dotyczącego. zmiany celu przeznaczenia i bezakcyzowej sprzedaży alkoholu na wielką skalę. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności i  wysoka grzywna. Pozostałych trzech mężczyzn w wieku od 26 do 41 lat będzie odpowiadać za dystrybucję nielegalnego alkoholu. Sprawa ma ciągle charakter rozwojowy. Policjanci będą ustalać kolejne osoby zamieszane w nielegalny proceder. Dotychczasowy bilans związany ze stratami Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego sięga 33 mln złotych.

Wobec podejrzanych zastosowana  dozory policji, poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.

Przy tej okazji ostrzegamy przed nabywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia i po atrakcyjnej cenie. Jego spożycie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet doprowadzić do zgonu.

KWP Lublin/gp

 


 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 6.59 MB)

Powrót na górę strony