Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

System Informacyjny Schengen (SIS) przynosi efekty

Data publikacji 27.09.2007

Policjanci z Warszawy zatrzymali kobietę, która kupiła drogie auto w Niemczech, a które okazało się być skradzione z Neapolu. Policjanci z Rzeszowa z kolei zatrzymali mężczyznę, który okazał się być poszukiwany przez holenderską policję Europejskim Nakazem Aresztowania za rozbój. To kolejne w ciągu ostatnich dni przypadki pozytywnego sprawdzenia w tym systemie.

Kryminalni z Mokotowa otrzymali informację, z której wynikało, że pewna mieszkanka ich dzielnicy zakupiła ostatnio srebrnego mercedesa klasy R i, że pochodzi on prawdopodobnie z kradzieży. Policjanci natychmiast udali się do mieszkania kobiety. Katarzyna P. zapewniała policjantów, że auto nabyła 21 czerwca w Niemczech od pewnej 26-latki. Twierdziła, że samochód nie do końca odpowiadał ofercie zamieszczonej w Internecie. Brakowało niektórych elementów wyposażenia, porysowane były zderzaki. W związku z tym cenę auta obniżono do 30.000 euro. Jeszcze tego samego dnia zakupionym właśnie samochodem wróciła do kraju.

Mercedesa zabezpieczono na policyjnym parkingu, kobietę oraz jej znajomego natomiast przesłuchano. Sprawdzono też pojazd w nowym Systemie Informacyjnym Schengen (SIS). Szybko okazało się, że auto zostało skradzione 18 czerwca br. we Włoszech i poszukiwane jest przez komisariat Policji w Neapolu.

Zaledwie kilka dni wcześniej policjanci z Marek zatrzymali poszukiwanego przez niemiecką policję 29-letniego Macieja W. Mężczyzna poszukiwany był w związku z podejrzeniem dokonania wielu oszustw i wyłudzeń na terenie Niemiec. Było to pierwsze zatrzymanie w powiecie wołomińskim osoby zarejestrowanej jako poszukiwana w nowym systemie SIS. W Warszawie to drugi taki przypadek.

Z kolei policjanci z tarnobrzeskiej drogówki wczoraj około 9:15 zwrócili uwagę na jadący bez świateł samochód. Siedzący w nim mężczyzna nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Zatrzymali auto do kontroli. W trakcie sprawdzenia w policyjnej bazie informacyjnej SIS okazało się, że mężczyzna poszukiwany jest przez holenderską prokuraturę za rozbój w 2004 r. Za 35 – letnim mieszkańcem Tarnobrzega wydano Europejski Nakaz Aresztowania.

Mężczyzna został zatrzymany. O jego losach zadecyduje sąd. Holenderski wymiar sprawiedliwości ma możliwość wystąpienia o ekstradycję mężczyzny.

Funkcjonujący od kilki tygodni System Informacyjny Schengen (SIS) jest nowym instrumentem walki z przestępczością zorganizowaną oraz nielegalną migracją. Dane w nim zawarte wykorzystywane są podczas kontroli policyjnej, granicznej, celnej oraz przy wydawaniu wiz i zezwoleń na pobyt w stosunku do obywateli krajów trzecich. Dzięki temu systemowi polski wymiar sprawiedliwości ma stały dostęp do informacji o przestępcach zatrzymywanych w innych krajach, co zwiększa szanse na sprowadzanie i ukaranie tych, którzy uciekli za granicę.

Powrót na górę strony