Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mistrzostwa Polski Policjantów w Maratonie w Dębnie

Data publikacji 28.03.2013

W ubiegłym roku obchodziliśmy 10. rocznicę Mistrzostw Polski Policjantów w Maratonie. Pomysłodawcami i pierwszymi organizatorami byli policjanci z KWP w Szczecinie, którzy sami byli sportowcami, a jeden z nich wpisał się z historię polskiego sportu. Dzisiaj sam maraton jest prestiżową imprezą sportową województwa zachodniopomorskiego i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem policjantów.

7 kwietnia br. po raz kolejny odbędzie się maraton w Dębnie. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych imprez sportowych regionu, a udział w niej zalicza się do zdobycia korony maratonów. W  tym roku maraton odbędzie się już po raz czterdziesty, a od jedenastu lat wraz z nim odbywają się Mistrzostwa Polski Policjantów w Maratonie, gdzie wspólnie z najlepszymi zawodnikami i zawodniczkami z Polski i z zagranicy zmagają się policjanci.

Pomysłodawcami zorganizowania mistrzostw policjantów w dębowskim maratonie byli dwaj oficerowie Policji  z KWP w Szczecinie, którzy byli również czynnymi sportowcami. Są to Bogusław Michoński  i Henryk Wawrowski, który był reprezentantem Polski w piłce nożnej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu  1976 roku.

Pomysł  powstał, bo w Polsce nigdzie nie odbywał się maraton dla policjantów, jedynie  Szkoła Policji w Słupsku organizowała półmaraton, a zachodniopomorscy policjanci stawiali sobie duże wymagania sportowe i chcieli zmierzyć się z kolegami z jednostek w całym kraju.

Impreza z upływem lat zyskiwała na popularności wśród mundurowych. W pierwszym biegu w 2002 roku udział wzięło ok. 30 policjantów, później liczba uczestników stopniowo powiększała się, a w tym roku  zapisało się już około 100 funkcjonariuszy  z całego kraju.

Pomysłodawcy i pierwsi organizatorzy przez wiele lat sami startowali w maratonie, dziś mimo emerytury są związani z  zachodniopomorską Policją i sportem. Nadal zaangażowani są w organizowanie Maratonu w Dębnie z ramienia Policji. Znają większość zawodników startujących z naszego województwa, łączy ich przecież wspólna pasja  i miłość do sportu.

Co najważniejsze, zachodniopomorscy zawodnicy zajmują czołowe miejsca w klasyfikacji MP Policjantów - Robert Sobczyk od kilku lat plasuje się w pierwszej trójce zwycięzców maratonu. Służył on w Komendzie Powiatowej Policji w Kołobrzegu. Pod koniec zeszłego roku odszedł na emeryturę, ale nadal intensywnie trenuje i ma zamiar, tak jak do tej pory, być w czołówce.

Z całego województwa zachodniopomorskiego udział w maratonie zgłosiło kilkudziesięciu policjantów. Wszystkim uczestnikom życzymy szczęśliwego ukończenia biegu i sukcesów sportowych.

(KWP w Szczecinie / mj)

Powrót na górę strony