Fałszywy zakonnik oszukiwał i wyłudzał pieniądze od duchownych - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy zakonnik oszukiwał i wyłudzał pieniądze od duchownych

Data publikacji 28.03.2013

Dolnośląscy Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa i wyłudzanie pod różnym pretekstem pieniędzy na szkodę duchownych różnych parafii na terenie całego kraju. Podejrzany kontaktując się telefonicznie z pokrzywdzonymi, podawała się za zakonnika „Ojca Joachima” z Niemiec. Z poczynionych ustaleń oraz zgromadzonego materiału wynika, że pokrzywdzonych może być na terenie Polski nawet kilkudziesięciu.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w wyniku przeprowadzonej realizacji ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa i wyłudzanie pieniędzy na szkodę duchownych różnych parafii na terenie całego kraju. Podejrzany, to 59-letni mieszkaniec województwa opolskiego. Do jego zatrzymania doszło 27 marca 2013 r. w godzinach popołudniowych, w jednym z wrocławskich hoteli. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
 
Jak ustalili policjanci zajmujący się tą sprawą, mężczyzna podając się za zakonnika „Ojca Joachima” z Niemiec, dzwonił do różnych parafii na terenie Polski, usiłując skontaktować się z proboszczem. W rozmowie telefonicznej przedstawiał się jako zakonnik i prosił m.in. o pomoc w odbiorze przesyłki, adresowanej do niego i opłaceniu kosztów z nią związanych. Jak twierdził sam w danym momencie nie może jej odebrać, ale szybko się po nią pojawi i ureguluje koszty. Innym razem np. dzwonił i prosił o możliwość kupienia doładowania dla jego telefonu, bo oczekuje na przesyłkę a nie może skontaktować się z kurierem.
 
Policjanci na chwilę obecną ustalili już dwóch pokrzywdzonych duchownych z terenu województwa dolnośląskiego i lubelskiego, gdzie straty szacuje się na kwotę blisko 1500 złotych. Z poczynionych przez funkcjonariuszy ustaleń oraz zgromadzonego materiału wynika jednak, że takich pokrzywdzonych duchownych na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy, może być na terenie Polski nawet kilkudziesięciu, gdzie jednorazowo kwota wyłudzonych pieniędzy wynosiła od kilkuset do tysiąca złotych.
 
Obecnie policjanci prowadzą w tej sprawie dalsze czynności, mające na celu wyjaśnienie szczegółowo wszystkich okoliczności tego przestępczego procederu, jego faktycznych rozmiarów oraz ustalenia kolejnych pokrzywdzonych. W związku z powyższym funkcjonariusze proszą osoby, które zostały oszukane w podobnych okolicznościach przez rzekomego zakonnika „Ojca Joachima”, a do chwili obecnej nie zgłosiły tego faktu Policji, o kontakt z Komisariatem Policji Wrocław Stare Miasto lub Wydziałem dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
 
Zatrzymany, za czyny o które jest podejrzany, odpowie teraz przed sądem. Grozić mu może kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / pt)

Powrót na górę strony
Polska Policja