Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozpracowali układ między pracownikami stacji paliw, pośrednikiem i przedsiębiorcą

Data publikacji 28.03.2013

Ostródzcy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali 4 osoby podejrzane o obrót fakturami VAT za paliwo. W kręgu zainteresowań kryminalnych pojawili się pracownicy jednej ze stacji paliw na terenie miasta, pośrednik oraz nabywca faktur – prywatny przedsiębiorca. Wszyscy już usłyszeli zarzuty. W sumie podejrzani obracali fałszywymi fakturami za paliwo, które opiewały na ponad 100 tys. złotych. Teraz sprawcom grozi kara grzywny nawet do 5 mln złotych.

Od ponad miesiąca ostródzcy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą pracowali nad sprawą obracania fałszywymi fakturami VAT za paliwo, podczas gdy w rzeczywistości żadne paliwo nie było sprzedawane. W kręgu zainteresowań funkcjonariuszy było dwóch pracowników stacji paliw, pośrednik i prywatny przedsiębiorcy. Jak ustalili policjanci, Krystian S. i Amelia S., pracownicy jednej ze stacji paliw w Ostródzie najpierw zbierali paragony, na podstawie których wystawiali, a potem sprzedawali pośrednikowi fałszywe faktury VAT za paliwo. Jak ustalili kryminalni, pracownicy stacji otrzymywali za to 5 proc. wartości faktury. Następnie pośrednik sprzedawał nierzetelne dokumenty właścicielowi prywatnej firmy otrzymując za to 10 proc. wartości faktury.

Interes opłacał się każdej ze stron. Pracownicy stacji dorabiali w ten sposób do pensji. Dariusz S. czerpał korzyści finansowe z pośredniczenia między wystawcą a odbiorcą faktur. Natomiast właścicielka firmy, Marzena R., „zwiększała” w ten sposób koszty uzyskania przychodu i zakupione faktury ujmowała w deklaracji przedkładanej w urzędzie skarbowym, uszczuplając w ten sposób należności publiczno-prawne wynikające z obowiązku płacenia podatku VAT.

W toku prowadzonych czynności okazało się, że taki proceder trwał od około roku, a łączna wartość wystawionych w ten sposób faktur przekroczyła kwotę 100 tys. złotych 

Sprawcom za obrót fałszywymi fakturami VAT za  paliwo grozi  kara grzywny nawet do 5 mln złotych.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony
Polska Policja