Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści w rękach policjantów

Data publikacji 05.04.2013

Policjanci zatrzymali dwie osoby, które wmawiały starszym osobom, że są ich wnuczkami i potrzebują pożyczyć pieniądze, by kupić obligacje w atrakcyjnej cenie. Sprawcy zostali zatrzymani tuż po kolejnym oszustwie, zanim zdążyli wsiąść do czekającego na nich auta. 17-letniej kobiecie i 18-letniemu mężczyźnie przedstawiono 6 zarzutów oszustwa.

Oszustów rozpracowali krakowscy policjanci, którzy współpracując z funkcjonariuszami Komendy Stołecznej Policji, przeanalizowali zgłoszenia wpływające od pokrzywdzonych i wytypowali sprawców. Zatrzymani to młodzi ludzie - 17-letnia kobieta i 18-letni mężczyzna. Przedstawiono im 6 zarzutów oszustwa (pięć dokonanych i jedno usiłowanie).

Oszuści telefonowali do wybranych wcześniej starszych osób, podając się za krewnych. Twierdzili że trafiła im się „życiowa okazja” i mogą kupić obligacje w atrakcyjnej cenie, aby sfinalizować transakcję potrzebują jednak pożyczyć nieco pieniędzy. Dla uwiarygodnienia sytuacji mówili, że po pieniądze przyjdzie znajomy lekarz lub bliska znajoma, gdyż oni sami są na konferencji lekarzy i przyjść nie mogą. Niekiedy chcąc sprawdzić, czy ofiara nie powiadomi Policji dzwonili podając się za policjantów.

Zostali zatrzymani tuż po kolejnym oszustwie, zanim zdążyli wsiąść do czekającego na nich auta – pokrzywdzeni od policjantów dowiedzieli się, że przekazali pieniądze fałszywym krewnym. Na szczęście policjanci odzyskali całą gotówkę.

Apelujemy o rozwagę w podobnych sytuacjach – nie przekazujmy pieniędzy bez upewnienia się czy rzeczywiście prawdziwy krewny telefonował do nas i prosił o pożyczkę.

(KWP w Krakowie / mj)

Powrót na górę strony