Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuk@ny w sieci na ponad 63 tys. złotych

Data publikacji 05.04.2013

Policjanci z Tarnogrodu ustalają sprawcę oszustwa, który za pośrednictwem internetu sprzedał 37-letniemu mieszkańcowi gminy Księżpol ciągnik rolniczy za ponad 63 tys. zł. Mężczyzna po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym ze sprzedającym wpłacił na konto angielskiej firmy wskazaną kwotę, po czym kontakt ze sprzedającym się urwał. Za doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj do Posterunku Policji w Tarnogrodzie wpłynęło zgłoszenie o oszustwie za pośrednictwem internetu. 37-letni mieszkaniec gminy Księżpol przez stronę internetową  kupił ciągnik rolniczy za 63 400 złotych. Mężczyzna przed zakupem kontaktował się telefonicznie ze sprzedawcą z angielskiej firmy. Podczas rozmowy mężczyźni doszli do porozumienia - natychmiast po wpłacie na konto pieniędzy, ciągnik miał zostać przetransportowany do Polski.

Po wpłacie na wskazane konto bankowe pokrzywdzony kontaktował się ze sprzedającym, który zapewniał dowóz maszyny, i był informowany, że ciągnik jest już w drodze. Jednak zamówiony sprzęt nie dotarł, a kontakt ze sprzedawcą i ze spedytorem mającym dowieźć ciągnik na miejsce się urwał.

Policjanci pracują nad tą sprawą i ustalają osobę odpowiedzialną za wyłudzenie pieniędzy.

***


Handel coraz częściej przenosi się do internetu, a my chętnie korzystamy z tej formy zakupów. Dzięki sklepom internetowym i aukcjom mamy możliwość kupowania wielu rzeczy bez konieczności wychodzenia z domu. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające dodatkowo zaoszczędzić czas. Niestety zdarza się, że klienci wirtualnych aukcji czy sklepów często padają ofiarami oszustów.

Jak ochronić się przed internetowymi oszustami i co robić aby zakupy były możliwie bezpieczne:

1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do sprzedającego.
2. Korzystaj tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
3. Przed kupnem na aukcji internetowej, przeczytaj komentarze o sprzedającym. Szczególną czujność powinna wzbudzić niewielka liczba komentarzy pozytywnych lub ich brak
4. Przed zakupami w sklepie internetowym zasięgnij opinii o nim i sprawdź go. Zapytaj znajomych, sprawdź podany na stronie numer telefonu. W razie wątpliwości lepiej zrezygnuj z zakupów.
5. Pamiętaj również aby zachować swoją korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa łatwiej będzie go odnaleźć, a korespondencja będzie stanowić dowód przestępstwa.
6. Jeśli pomimo zachowania zasad ostrożności zostaniesz oszukany i pomimo wpłacenia pieniędzy nie dostaniesz zamówionego towaru - zgłoś się na Policję.

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony