Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pożegnanie Krzysztofa Kozłowskiego

Data publikacji 05.04.2013

W Krakowie odbył się pogrzeb Krzysztofa Kozłowskiego – pierwszego ministra spraw wewnętrznych niepodległej Rzeczypospolitej, jednego z twórców współczesnej Policji. W uroczystości pożegnania wzięli udział policjanci, na czele z Komendantem Głównym Policji nadinsp. Markiem Działoszyńskim.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły  się o godz.. 12.00 mszą św. w kościele ss. Norbertanek. Mszy przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Na posterunku honorowym przy trumnie zmieniali się przedstawiciele policji, straży granicznej i pożarnej, BOR i GROM. Po mszy kondukt przeszedł na Cmentarz Salwatorski, gdzie odbyła się ceremonia pogrzebowa.

Podczas pogrzebu głos zabrał Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. "Krzysztof Kozłowski nie lubił długich mów ani wielkich ceremoniałów, tymczasem żegnamy go z pocztami sztandarowymi z orkiestrą, z salwami, z całym tym przepychem munduru" - podkreślił Sienkiewicz. "Jeśli w jakiś niepojęty sposób, jakaś jego część jest tu dzisiaj z nami, to niech nam ten przepych munduru wybaczy, bo nie mamy innego języka. Nie ma innego języka ludzi munduru, ludzi twardych obowiązków wobec państwa, żeby wyrazić cześć, honor, pamięć, ale także i żałość. To nasz język" - dodał szef MSW.

Trumna z ciałem Krzysztofa Kozłowskiego podczas ceremonii pogrzebowej była przykryta flagą państwową. Minister Sienkiewicz przekazał ją rodzinie zmarłego po złożeniu trumny do grobu.

W uroczystości uczestniczyli prezydent RP Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz ministrowie. Przybył też były premier Tadeusz Mazowiecki. Krzysztofa Kozłowskiego pożegnali też policjanci, na czele z Komendantem Głównym Policji nadinsp. Markiem Działoszyńskim.

Krzysztof Kozłowski w 1990 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu, a potem ministra spraw wewnętrznych w rządzie premiera Tadeusza Mazowieckiego. Przewodniczył komisji weryfikującej oficerów Służby Bezpieczeństwa. Był pierwszym szefem Urzędu Ochrony Państwa.

W 2008 r. został członkiem Rady Konsultacyjnej przy Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW w Emowie. Krzysztof Kozłowski był fundatorem, założycielem i pierwszym przewodniczącym Rady Fundacji Pomocy Rodzinom Funkcjonariuszy i Pracowników UOP i ABW.

Od 1989 roku, przez cztery kadencje, był senatorem. W Senacie reprezentował województwo krakowskie.

W latach 80. był doradcą Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie i ekspertem „Solidarności”. Uczestniczył w negocjacjach Okrągłego Stołu.

Krzysztof Kozłowski był związany z „Tygodnikiem Powszechnym”. W latach 1965-2007 był zastępcą redaktora naczelnego, a także prezesem Fundacji „Tygodnika Powszechnego”.

Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w wieku 82 lat.
 

(mg, PAP; fot. Wojciech Grzedzinski (prezydent.pl), KWP w Krakowie)

Powrót na górę strony