Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmyślił kradzież samochodu i wyłudził pieniądze

Data publikacji 10.04.2013

Policjanci z Koszalina zatrzymali 37-latka, który najpierw złożył fałszywe zawiadomienie o kradzieży samochodu, a później na tej podstawie otrzymał 13 tys. zł odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. Mężczyzna odpowie za fałszywe zeznania, zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie oraz za wyłudzenie pieniędzy. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Na początku marca do koszalińskiej komendy zgłosił się mężczyzna, który  złożył zawiadomienie dotyczące kradzieży jego samochodu. Relacjonując  zdarzenie opisywał ze szczegółami, jak doszło do utraty jego renaulta.  Wartość samochodu wycenił na 20 tysięcy złotych. Jak się później okazało,  mężczyzna kłamał od samego początku mając w tym ukryty plan.

Sprawą zajęli się policjanci z wydziału kryminalnego, sprawdzali wszystkie  okoliczności zdarzenia i wtedy prawda wyszła na jaw. Funkcjonariusze ustalili, że 37-latek zanim zgłosił kradzież na komendzie,  spowodował kolizję  i zniszczył swój samochód, następnie pojazd  trafił do zakładu napraw.  Po kilkunastu dniach mężczyzna złożył  fałszywe zawiadomienie o kradzieży w komendzie  po to by  zgłosić utratę pojazdu w firmie ubezpieczeniowej i wyłudzić  odszkodowanie.  

Wczoraj policjanci zatrzymali zaskoczonego ich wizytą oszusta. Mężczyzna był  pewien, że jego plan się powiódł, a sprawa jest zakończona.  W komendzie 37-latek  usłyszał zarzut za zawiadomienie o niepopełnionym  przestępstwie, jednak wkrótce w prokuraturze przedstawione mu zostaną  kolejne: za składanie fałszywych zeznań i wyłudzenie 13 tys. zł., które  będzie musiał zwrócić firmie ubezpieczeniowej.

Policjanci przestrzegają przed zgłaszaniem sfingowanych kradzieży i innych  przestępstw. Opisany przykład pokazuje, że każdy, kto skłamie i zawiadomi o  niedopełnionym przestępstwie, musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi. 

(KWP w Szczecinie / mj)

Powrót na górę strony