Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uratowali życie tonącemu wędkarzowi

Data publikacji 10.04.2013

Policjanci wspólnie z dwoma mieszkańcami Lipian uratowali życie tonącemu wędkarzowi, pod którym załamał się lód na jeziorze. 57-letni mężczyzna resztkami sił bronił się przed wpłynięciem pod taflę lodu. Dzięki szybkiej reakcji nie doszło do tragedii.

Kilkanaście minut po godzinie ósmej rano dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach otrzymał zgłoszenie, że w Lipianach na jeziorze Wądół, kilkanaście metrów od brzegu topi się mężczyzna. Na miejsce natychmiast skierowani zostali funkcjonariusze z Posterunku Policji w Lipianach, oraz powiadomiono pogotowie ratunkowe i straż pożarną.

Funkcjonariusze na miejscu zastali dwóch mężczyzn, którzy przy pomocy długiego drewnianego drąga próbowali wyciągnąć z wody tonącego wędkarza. Policjanci od razu przyłączyli się do akcji ratunkowej. Jeden z nich z sąsiadującego z miejscem zdarzenia ogrodu działkowego wziął styropianowe koło ratunkowe na kilkunastometrowej linie i przy jego pomocy usiłowali wydostać mężczyznę z wody. Ten jednak był już tak zmęczony, że nie miał siły utrzymać koła. Wtedy policjant przyciągnął plastikowy kajak, który z jednym z ratujących mężczyzn został przysunięty na tyle blisko tonącego, że w końcu wspólnymi siłami udało się wycieńczonego 57-latka wyciągnąć z wody na brzeg. Policjanci okryli mężczyznę otrzymanym od mieszkańców sąsiedniego domu kocem. Przybyły na miejsce lekarz pogotowia ratunkowego postanowił zabrać wyciągniętego z wody mężczyzną do szpitala w Barlinku.

Jak ustalili policjanci, uratowany mężczyzna od wczesnych godzin porannych łowił ryby spod tafli lodu kilkadziesiąt metrów od brzegu. W drodze powrotnej pod jego ciężarem lód się załamał i mężczyzna wpadł do wody.

Policjanci apelują, aby pomimo tego, że zbiorniki wodne w dalszym ciągu pokryte są warstwą lodu, nie ryzykować wchodzenia na jego powierzchnię. Obecnie panujące warunki atmosferyczne powodują, że w warstwa lodu staje się coraz cieńsza i bardziej krucha. Tym bardziej zwracajmy uwagę przede wszystkim na wchodzące na lód dzieci.

(KWP w Szczecinie / mw)
 

Powrót na górę strony