Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Produkowali" fałszywych magistrów

Data publikacji 11.04.2013

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali dwóch fałszerzy zajmujących się „produkcją” dyplomów wyższych uczelni. Chętnych na zostanie magistrem, czy inżynierem bez konieczności żmudnej, wieloletniej nauki, szukali w Internecie. Śledczy szacują, że podejrzani sprzedali blisko 100 fałszywych dokumentów, zarabiając na tym nielegalnym procederze w ciągu 3 lat blisko pół miliona złotych.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, monitorując Internet w poszukiwaniu śladów przestępczej działalności, natrafili na osobę oferującą dyplomy wyższych uczelni. Ceny wahały się od 4 tys. zł za odpis, poprzez 6 tys. – 8 tys. zł za oryginał, aż do 10 tys. złotych za dokument z - jak twierdził oferent - jednoczesnym wpisem o ukończeniu studiów na właściwej uczelni. Załatwienie wpisu kończyło się jednak tylko na obietnicy. Osoby zainteresowane musiały podać swoje dane, przesłać zdjęcie oraz określić uczelnię, wybrany kierunek studiów i rok ich ukończenia. Tym samym mogły uzyskać dokument potwierdzający, że posiadają tytuł licencjata, magistra lub inżyniera wybranej przez siebie uczelni w kraju. Pieniądze za wykonane dokumenty trafiały, jak się później okazało, na konta dwóch podstawionych osób, których to kontami dysponował wyłącznie jeden z fałszerzy.

Policjanci badający sprawę namierzyli i zatrzymali 30-letniego organizatora nielegalnego procederu. Śledczy szacują, że mieszkaniec powiatu cieszyńskiego od września 2009 roku do września 2012 roku mógł sfabrykować około 100 dyplomów, wzbogacając się na ich sprzedaży o blisko pół miliona złotych.

Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał na razie 10 zarzutów sfałszowania dokumentów. Na wniosek śledczych podejrzany został tymczasowo aresztowany. W ręce stróżów prawa trafił również 36-letni mieszkaniec Skoczowa, który pomagał w wytwarzaniu ,,lewych” dyplomów. Mężczyzna również usłyszał zarzut i został objęty policyjnym dozorem. Policjanci, w trakcie prowadzonych działań, zabezpieczyli do tej pory 35 gotowych dyplomów. Śledczy planują przesłuchać jeszcze około 50 osób. Zarówno fałszerzom, jak i kupującym, którzy posłużyli się fałszywymi dokumentami, grozi teraz do 5 lat więzienia. Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Cieszynie.

(KWP w Katowicach / mj)

Film "Produkowali" fałszywych magistrów

Opis filmu: dyplomy, fałszerstwa, fałszywe dokumenty

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik "Produkowali" fałszywych magistrów (format flv - rozmiar 9.15 MB)

Powrót na górę strony