Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grzybiarze – apel o rozwagę

Data publikacji 29.09.2007

Tylko w ciągu paru ostatnich dni w kilku województwach naszego kraju funkcjonariusze prowadzili akcje poszukiwawcze za zaginionymi grzybiarzami. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

Kilka dni temu w okolicach Gorzowa, ponad 100 policjantów, strażacy, strażnicy leśni, straż graniczna oraz wojsko szukało 13 – letniego Grzesia, który wyszedł do lasu na grzyby. W poszukiwaniach wykorzystano również helikopter. Chłopiec wyszedł z domu na grzyby do pobliskiego, wydawało się znajomego lasu, w miejscowości Budachów, w powiecie Krosno Odrzańskie. Kilkunastogodzinne poszukiwania na szeroką skalę na szczęście zakończyły się sukcesem. Chłopiec został odnaleziony cały i zdrowy.

Do innego zdarzenia doszło kilka dni temu w okolicach Szczecina. Oficer dyżurny goleniowskiej Policji został powiadomiony wieczorem przez mieszkankę Stargardu Szczecińskiego o zaginięciu jej 71-letniej matki. Kobieta wybrała się z matką na grzyby do lasu w okolicy miejscowości Stawno. W pewnej chwili matka oddaliła się i zgłaszająca straciła z nią kontakt. Przez około 3,5 godziny szukała zaginionej na własną rękę, jednak kiedy powoli zbliżał się wieczór i zaczęło robić się ciemno, powiadomiła Policję.

Na miejsce skierowano patrol i po rozmowie z rodziną zaginionej ustalono, rejon w którym może ona przebywać. Został on sprawdzony przez policjantów. Nawiązano także kontakt z miejscowym leśniczym, znającym doskonale teren. Powiadomiono straż leśną. W trakcie penetrowania leśnych duktów, po przejechaniu około 7 km, na jednym z nich policjanci odnaleźli zaginioną 71-latkę. Kobieta cała i zdrowa wróciła do rodziny.

Tym razem dzięki szybkiej i sprawnej akcji goleniowskich policjantów oraz pomocy leśniczego i straży leśnej nie doszło do tragedii.


To tylko niektóre takie przypadki, które zostały odnotowane przez Policję. Jest ich jednak więcej. Aby uniknąć takich sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, poniżej przedstawiamy kilka podstawowych rad dla grzybiarzy:

 Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę.
 Nie oddalajmy się od osób z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
 Zabierzmy ze sobą telefon komórkowy
 Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy.
 Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie.
 Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych.
 Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.
 Zachowajmy środki ostrożności – ostrożnie z ogniem.
 Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję.

Powrót na górę strony