Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za oszustwa przy sprowadzaniu pojazdów

Data publikacji 13.04.2013

Nawet do 8 lat pozbawienia wolności grozi trzem osobom zatrzymanym przez jaworskich policjantów w sprawie oszustw przy sprowadzeniu pojazdów z zagranicy. Mężczyźni po-dejrzani są o oszukanie kilkunastu osób z terenu całego kraju. Łącznie w formie zaliczek wyłudzili kwotę nie mniejszą niż 100.000 złotych.

Policjanci z Jawora w wyniku realizacji sprawy operacyjnej zatrzymali 3 mężczyzn podejrzanych o oszustwa przy sprowadzeniu pojazdów. To mieszkańcy Jawora w wieku 30, 33 i 51 lat. Wszyscy w przeszłości byli już karani. Ich przestępcza działalność trwała od stycznia do marca 2013 r. Jak ustalili policjanci prowadzący śledztwo w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jaworze 33-latek namówił 31-letniego mężczyznę na założenie firmy, która miała zajmować się handlem samochodami oraz rachunku w banku. Na założenie takiego rachunku namówił również 51-latka. Na otworzone przez nich rachunki bankowe wpływały pieniądze z tytułu zaliczek na sprowadzane pojazdy. Wcześniej zamieszczone były ogłoszenia na portalach aukcyjny w Internecie, oferujące sprowadzanie i zakup pojazdów. Oszuści wystawiali do sprzedaży samochody ciężarowe, ciągniki rolnicze oraz koparki. Wiarygodności ogłoszeniom miały dodawać zdjęcia oraz szczegółowy opis wyposażenia.

Podczas kontaktu z osobami zainteresowanymi kupnem tego sprzętu ustalane były szczegóły załatwienia sprawy oraz cena finalna, a także jaką zaliczkę należy wpłacić na specjalnie przygotowane konto. Dla uwiarygodnienia transakcji sporządzane były umowy przedwstępne. Każda z osób chcących kupić auto wpłacała zaliczkę od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Obiecanych pojazdów zainteresowani nigdy nie otrzymali ponieważ w rzeczywistości ich nie było. Według dotychczasowych ustaleń w ten sposób oszukanych zostało kilkanaście osób z terenu całego kraju na łączną kwotę nie mniejszą niż 100.000 zł.

Obecnie nadal wyjaśniane są w tej sprawie wszystkie okoliczności. Funkcjonariusze nie wykluczają, że osób oszukanych przez jaworską firmę jest znacznie więcej. Sprawa jest rozwojowa i mogą nastąpić kolejne zatrzymania.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Jaworze, decyzją sądu 33-latek został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Wobec dwóch pozostałych mężczyzn został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Za oszu¬stwo grozi im kara pozbawienia wolności do 8 lat.

KWP Wrocław/gp

Powrót na górę strony