Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ustalili, kto zniszczył zabytkową kamienicę

Data publikacji 14.04.2013

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą przedstawili mieszkańcowi Jarosławia zarzuty umyślnego uszkodzenia zabytkowej kamienicy. Śledczy ustalili, że 37-letni współwłaściciel kamienicy tzw.wójtostwa, rozebrał całkowicie ściany działowe i sklepienia budynku bez wiedzy i zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Za ten czyn sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jarosławscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą przedstawili zarzuty umyślnego uszkodzenia budynku, który wpisany jest do rejestru obiektów zabytkowych województwa podkarpackiegopod numerem A-278. Kilka tygodni temu, w lutym policjanci interweniowali na jednej z jarosławskich ulic, gdzie według zgłoszenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Przemyślu, uległa zniszczeniu zabytkowa kamienica tzw. wójtostwa. W tej sprawie policjanci wszczęli dochodzenie z art. 108 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad nimi. W czasie wyjaśniania okoliczności tego zdarzenia policjanci ustalili, że wnętrze zabytkowej kamienicy zostało zniszczone poprzez całkowitą rozbiórkę ścian działowych i sklepień wnętrza budynku, bez wiedzy i zgody Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Śledczy ustalili, kto obecnie jest właścicielem budynku. W tej sprawie jarosławscy policjanci współpracowali z pracownikami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu.

Z policyjnych ustaleń wynika, że do uszkodzenia budynku doszło w dniach od 11 do 21 lutego 2013 r. W piątek policjanci przedstawili zarzuty umyślnego zniszczenia zabytku, 37-letniemu mieszkańcowi Jarosławia. Mężczyzna jest jednym ze współwłaścicieli tej kamienicy. Sprawca przyznał się i chce dobrowolnie poddać się karze. Policjanci, wraz z nadzorującym postępowanie prokuratorem, dokonali tymczasowego zajęcia mienia od mężczyzny (kwoty 6000 zł), jako zabezpieczenia majątkowego na poczet przyszłej kary.

Za umyślne zniszczenie zabytku, zgodnie z dyspozycją art. 108 § 1 Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

KWP Rzeszów/gp

Powrót na górę strony