Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na fałszywych wnuczków!

Data publikacji 17.04.2013

Bezwzględni złodzieje znowu dają o sobie znać. Wczoraj zaatakowali w Katowicach pięć razy. W dwóch przypadkach udało im się okraść starszych ludzi. Ofiary straciły ponad 90 tysięcy złotych.

Alarmujemy: złodzieje są coraz bardziej zuchwali. Nie mają żadnych skrupułów. Ich ofiary to osoby starsze, samotne, schorowane, potrzebujące kontaktu z bliskimi.  Wczoraj  przestępcy zaatakowali ponownie. Podają się za wnuczków, siostrzeńców, dzieci. W ostatnim czasie wymyślili inne sposoby  oszukiwania seniorów - podają się za policjantów i prokuratorów. Opowiadają o wypadkach drogowych, których sprawcami są bliscy starszych osób. Przekazują informację, że jedynym sposobem na załatwienie sprawy i uniknięcie odpowiedzialność jest przekazanie pieniędzy za pośrednictwem kuriera z policji lub prokuratury.
 
Ważne jest, by odpowiednio zareagować na telefon od osoby podającej się za członka naszej rodziny. Przede wszystkim musimy pamiętać, by nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy . Jeśli odbierzemy telefon z prośbą o pożyczkę - zweryfikujmy go wśród członków rodziny. Najlepiej zadzwońmy - jeśli nie mamy telefonu, pójdźmy zadzwonić od sąsiada.

Na wnuczka, na gazownika, na pracownika socjalnego, administracji, spółdzielni, wodociągów, pod pretekstem pozostawienia wiadomości sąsiadowi, na energetyka - to znane metody z katalogu tych stosowanych przez oszustów okradających starsze osoby. Przypominamy, że uprzedzenia o wizytach pracowników instytucji zawsze wywieszane są na klatkach schodowych. Powinniśmy dokładnie śledzić ogłoszenia pojawiające się na drzwiach wejściowych do bloku. Gdy zapuka do drzwi podejrzana osoba, nie wpuszczajmy jej do domu, ale zadzwońmy do odpowiedniej instytucji z pytaniem, czy rzeczywiście ta osoba jest jej pracownikiem. Powinna ona legitymować się specjalnym upoważnieniem.

(KWP w Katowicach / mg)

Powrót na górę strony