Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z firmy, w której pracowali, wyprowadzili 90 tys. złotych

Data publikacji 17.04.2013

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Poznania zatrzymali dwie osoby podejrzewane o przywłaszczenie pieniędzy jednej z podpoznańskich firm. Małżeństwo na przestrzeni roku wyprowadziło co najmniej 90 tys. złotych. Zatrzymanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

15 kwietnia do policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zgłosił się przedstawiciel  jednej z podpoznańskich firm informując o popełnieniu przestępstwa przez pracownika. Zgłaszający przedstawił wyniki przeprowadzonej kontroli, które wykazały nieprawidłowości we wpływach za wykonane usługi na przestrzeni ostatniego roku. Śledczy po przeanalizowaniu zebranego materiału i zabezpieczonych dokumentów zdecydowali o zatrzymaniu małżeństwa zatrudnionego w spółce. Mężczyznę zatrzymano w firmie,  a kobietę w jej mieszkaniu. Policjanci zabezpieczyli również  komputer stacjonarny, notebook i przenośny twardy dysk. Śledczy sprawdzają czy urządzenia te nie zawierają danych potwierdzających przestępczą działalność pary.

Analiza wszystkich dokumentów i faktów zebranych w tej sprawie pozwoliła na ustalenie  mechanizmów,  według których działało małżeństwo by okraść firmę. Mężczyzna zatrudniony na stanowisku przedstawiciela handlowego osobiście pobierał od klientów zapłaty za sprzedany towar otrzymując od nich stosowane zaświadczenia (tzw. KW). Następnie, już w firmie, pieniądze te wkładał do specjalnej kasetki. Tą operację potwierdzał w tzw. „zeszycie wpłat” z własnoręcznym podpisem, jednak już wpisując zaniżone kwoty. Różnica w rozliczeniu trafiała do jego kieszeni. Kolejnym etapem było zaksięgowanie wpływów tak,  by kradzież nie wyszła na jaw.   Tym zajmowała się małżonka, która w firmie nadzorowała finanse. Tworząc fałszywe dowody wpłat otrzymywane przez  kontrahentów spółki, kobieta rozliczała faktury.

Śledczy udowodnili małżeńskiej parze, że od stycznia ubiegłego roku do chwili zatrzymania wyprowadziła z firmy blisko 90 tys. złotych.  W momencie zatrzymania mężczyzna miał przy sobie pieniądze, których nie wpłacił jeszcze do kasy oraz druk KW wystawiony przez kontrahenta na tę kwotę. W świetle takich dowodów małżonek przyznał się do przestępczego procederu i wskazał również policjantom miejsce gdzie ukrył 30 tys. złotych. 

Para usłyszała już zarzuty przywłaszczenia pieniędzy oraz fałszowania dokumentów za co grozi im do 8 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mj)    

Powrót na górę strony