Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemycili z Dominikany 200 kg kokainy – wpadli w ręce policjantów z CBŚ

Data publikacji 19.04.2013

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, która ma na koncie przemyt na teren Unii Europejskiej ponad 200 kg kokainy o czarnorynkowej wartości blisko 20 mln złotych – to efekt działań policjantów z Centralnego Biura Śledczego i prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Akcja śledczych jest wynikiem ich wielomiesięcznej pracy, która zaczęła się od przechwycenia w zeszłym roku rekordowego przemytu ponad 47 kg kokainy. W sumie zatrzymano 15 osób zamieszanych w narkotykowy biznes.

Sprawa ma swój początek w listopadzie 2012 roku. Wtedy funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali na Lotnisku Chopina trójkę Polaków powracających z Dominikany. W ich bagażach znaleziono ponad 47 kilogramów kokainy, którą próbowali wwieźć na teren naszego kraju. Wartość zabezpieczonych środków odurzających oszacowano na 9,5 mln złotych. Kokaina została natychmiast zabezpieczona i przekazana policjantom Centralnego Biura Śledczego, którzy przejęli sprawę.

Przed śledczymi stało trudne zadanie. Musieli nie tylko przeanalizować drogę, jaką przebyła kokaina do Polski, ale też ustalić, kto był zleceniodawcą transakcji, jak była ona zorganizowana, ilu było pośredników w przestępczym interesie.  Kilkumiesięczna ciężka praca policjantów przyniosła efekt – było nim rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej do Europy kokainę z Dominikany, ustalenie członków tej grupy, a także ról, jakie odgrywali.

Po zgromadzeniu materiału dowodowego zapadła decyzja o przeprowadzeniu akcji zatrzymania przestępców. Objęła ona trzy województwa: mazowieckie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. W sumie w ręce policjantów CBŚ wpadło 12 osób, w tym kierujący całym procederem 47-letni Zbigniew Z. Pozostali zatrzymani, jak ustalono, odgrywali w grupie rolę kurierów.

Śledczy z CBŚ, analizując tę sprawę, poznali też mechanizm działania grupy, w tym werbunku kurierów. Okazało się, że Zbigniew Z. i współpracujący z nim pośrednicy monitorowali w Internecie informacje z ofertami sprzedaży narządów do przeszczepu. W ten sposób znajdowali osoby w trudnej sytuacji materialnej, z którymi – najczęściej za pośrednictwem poczty elektronicznej – umawiali się na spotkania, by podczas rozmowy zaproponować zarobek za przemyt kokainy. Następnie kurierzy, pod pretekstem wypoczynku, najczęściej w 2-3-osobowych grupach, wylatywali cyklicznie do Punta Cana na Dominikanie, gdzie przez tydzień korzystali z miejscowych atrakcji. Na koniec pobytu otrzymywali kokainę, którą w bagażach lub przyklejoną do ciała przemycali na różne europejskie lotniska.

Do chwili obecnej udokumentowano, że zlikwidowana grupa wwiozła na teren Unii Europejskiej ponad 200 kg kokainy o czarnorynkowej wartości blisko 20 mln złotych.

Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przemytu znacznych ilości kokainy. Za te przestępstwa  grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności. Na koniec śledztwa poczekają w areszcie, bowiem sąd przychylił się do wniosków prokuratury i zastosował wobec zatrzymanych tymczasowy areszt.

mg

Ponad 47 kilogramów kokainy przechwyconych na Okęciu  >>

Materiały foto i wideo pochodzą z przejęcia kokainy w listopadzie 2012 r.

foto/video: pb

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 8.4 MB)

Powrót na górę strony