Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XV-wieczny grot oszczepu i nożyce odnalezione

Data publikacji 19.04.2013

Zachodniopomorscy policjanci zabezpieczyli grot oszczepu i nożyce pochodzące z XV w. wystawione na aukcji internetowej. Ustalenia podjęte przez policjantów doprowadziły do mężczyzny, który wystawił przedmioty na aukcji. Zabytki zostały przekazane do Muzeum w Stargardzie.

Sprawa wyszła na jaw po uzyskaniu przez policjantów Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie informacji, że pewien mieszkaniec Stargardu na jednym z portali aukcyjnych oferuje do sprzedaży wydobyte z ziemi zabytki archeologiczne: średniowieczne grot oszczepu i nożyce. Ustalenia podjęte przez policjantów doprowadziły do mężczyzny, który wystawił powyższe przedmioty na aukcję. Podczas wizyty w miejscowości pod Stargardem Szczecińskim policjanci z Zespołu ds. Zabytków KWP w Szczecinie zabezpieczyli dwa zabytki liczące co najmniej 600 lat.

Mężczyzna wyjaśnił, że przedmioty te wydobyto podczas budowy domu w jednej z miejscowości w powiecie stargardzkim w 2012 roku. Zabrał je wówczas do domu a obecnie postanowił wystawić je na aukcji internetowe. Zawiadomienie o przestępstwie w tej sprawie złożyły Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie i Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Przedmioty zostały przebadane przez archeologów z Muzeum Narodowego w Szczecinie, którzy stwierdzili, że pochodzą one z XV w. n.e. Zabytki zostały przekazane do Muzeum w Stargardzie.

Przypominamy że, zgodnie z polskim prawem zabytki i stanowiska archeologiczne podlegają ochronie i są wyłączone z obrotu handlowego, gdyż są własnością Skarbu Państwa. Zgodnie z art. 115 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami każe podlega ten kto podczas prac budowlanych nie powiadomi konserwatora o odnalezionym zabytku archeologicznym.

Sprawę prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie Szczecińskim.

(KWP w Szczecinie / mj)

Powrót na górę strony