Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wprowadzał na rynek podrobione środki ochrony roślin znanych światowych marek

Data publikacji 22.04.2013

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z KWP w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z Mrągowa i pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Mrągowie zrealizowali sprawę wprowadzania do obrotu podrobionych środków ochrony roślin znanych światowych marek. Wspólna praca zaowocowała zatrzymaniem 40-letniego dystrybutora niebezpiecznych substancji. Tomaszowi S., który nawet nie miał zarejestrowanej działalności gospodarczej i nie miał odpowiedniego przeszkolenia w zakresie sprzedaży takich środków, a z przestępstwa uczynił stałe źródło dochodu, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z Mrągowa i pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Mrągowie pracowali nad sprawą wprowadzania do obrotu podrobionych środków ochrony roślin. Zawiadomienie w tej sprawie złożyli przedstawiciele prawni jednej z poszkodowanych firm.

Policjanci, aby ustalić i zatrzymać podejrzanych o nielegalną działalność, zbierali i na bieżąco weryfikowali informacje, ustalali i przesłuchiwali świadków, monitorowali strony internetowe, typowali osoby, które mogły mieć związek z nielegalną dystrybucją.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, funkcjonariusze przystąpili do realizacji. Na terenie 7 województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego wielkopolskiego, warmińsko – mazurskiego, przeszukali kilkanaście miejsc. W sklepach, budynkach gospodarczych i hurtowni funkcjonariusze zabezpieczyli kilkaset opakowań środków ochrony roślin znanych światowych marek. Preparaty o różnej pojemności nie były dopuszczone do obrotu na terenie naszego kraju – nie miały wymaganych certyfikatów. Podrobione były opakowania, zawartość, oznaczenia i hologramy.

Natomiast na terenie Mrągowa policjanci zatrzymali 40-latka odpowiedzialnego za nielegalną dystrybucję. Na jego posesji funkcjonariusze zabezpieczyli przygotowane do wysyłki paczki z podrobionymi produktami. Cześć z nich kryminalni znaleźli także w budynku gospodarczym oraz w samochodzie.

Z ustaleń śledczych wynika, że mieszkaniec powiatu mrągowskiego nielegalną sprzedaż prowadził od około roku, umieszczając ogłoszenia na rolniczych stronach internetowych. Nie był on jednak wpisany do rejestru przedsiębiorców, który prowadzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa i nie miał odpowiedniego przeszkolenia w zakresie sprzedaży takich środków. Z zebranych materiałów wynika, że odbiorcami jego produktów byli klienci indywidualni, ale także firmy. Zabezpieczone substancje Tomasz S. miał sprowadzać z Ukrainy.

Mężczyzna usłyszał zarzut wprowadzania do obrotu podrobionych środków ochrony roślin oraz uczynienia z przestępstwa stałego źródła dochodu. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

KWP w Olsztynie / mw) 

Powrót na górę strony