Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy włamań i kradzieży w rękach Policji

Data publikacji 23.04.2013

Kilkanaście włamań do sklepów i myjni samochodowych, a także szereg kradzieży sklepowych mają na koncie 27-latek z powiatu łańcuckiego i 21-latek, mieszkaniec gminy Jarosław. W tych zdarzeniach pomagali im jeszcze dwaj wspólnicy. Policjanci z wydziału kryminalnego ustalili wszystkich podejrzanych i zatrzymali całą czwórkę. Jeden z nich najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie tymczasowym, drugi pozostaje pod policyjnym dozorem, trzeci przebywa w zakładzie karnym.

Jarosławscy policjanci od kilku tygodni pracowali nad wyjaśnieniem spraw włamań do sklepów, do których dochodziło na terenie Jarosławia, Radymna, Wólki Pełkińskiej i Laszek. Nieznani sprawcy wyłamywali drzwi wejściowe do sklepu i kradli zazwyczaj artykuły spożywcze, alkohole i papierosy. Wartość strat wyceniono na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na miejscu tych włamań policjanci zabezpieczyli nagrania monitoringu oraz ślady pozostawione przez sprawców. Kryminalni zbierali w tej sprawie informacje i analizowali inne zdarzenia tego typu, do których doszło na terenie woj. podkarpackiego. Modus operandi przestępców łączył kilka podobnych włamań na terenie innych powiatów, w tym przemyskiego, przeworskiego, kolbuszowskiego, lubaczowskiego, tarnobrzeskiego i rzeszowskiego. Policjanci wytypowali sprawców, jak się okazało trafnie.

Na początku kwietnia, jarosławscy policjanci zatrzymali w tej sprawie jednego z typowanych mężczyzn. 27-letni mieszkaniec powiatu łańcuckiego usłyszał zarzuty za włamania. Wizja lokalna, przeprowadzona przez policjantów, dała podstawy do ustalenia, że 27-latek włamał się do 3 myjni samochodowych w pow. rzeszowskim i jarosławskim, a także dopuścił się dwóch kradzieży sklepowych w  Rzeszowie i włamań do sklepów w Raniżowie (pow. kolbuszowski), w Stobiernej (pow. rzeszowski) i Mirocinie (pow. przeworski), a także w miejscowości Opaka (w pow. lubaczowskim) i w Krównikach ( w pow. przemyskim). Na swoim koncie ma też włamania do kilku sklepów w pow. jarosławskim.  Pokrzywdzeni szacują straty na kilkadziesiąt tysięcy złotych. 27-latek popełnił te przestępstwa w trakcie przerwy w odbywaniu kary. Mężczyzna pozostaje pod policyjnym dozorem. Ma obowiązek zgłaszania się do łańcuckiej komendy trzy razy w tygodniu.

Jak wynika z ustaleń, 27-latkowi pomagał 23-latek z powiatu jarosławskiego, a w dwóch włamaniach brał udział także 27-letni mieszkaniec powiatu łańcuckiego. W grupie tej działał również 21-letni mieszkaniec gminy Jarosław. Od kilku tygodni mężczyzna ukrywał się przed organami ścigania. Wpadł na terenie woj. małopolskiego. Po przedstawieniu zarzutów prokurator zawnioskował do sądu o zastosowanie aresztu wobec wobec 21-latka. Decyzją Sądu Rejonowego w Jarosławiu najbliższe dwa miesiące zatrzymany spędzi w areszcie. On również dopuścił się tych przestępstw w czasie przerwy w odbywaniu kary.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

(KWP w Rzeszowie / mw)

Powrót na górę strony