Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z aukcji WOŚP do Szkoły Policji w Słupsku

Data publikacji 25.04.2013

Ten pobyt uświadomił mi jak dużo potrzeba pracy i samozaparcia, aby zostać policjantem - powiedziała na zakończenie wizyty w słupskiej Szkole Policji pani Małgorzata Jankowska, która wylicytowała podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Dzień z życia słuchacza Szkoły Policji w Słupsku”. Pani Małgorzata na 24 godziny została wcielona w skład słuchaczy szkolenia podstawowego.

„Dzień z życia słuchacza...” to pomysł wsparcia orkiestry Jurka Owsiaka w ramach styczniowego finału WOŚP. W ramach orkiestrowych działań wystawiliśmy na aukcję możliwość poznania „od środka” szkolenia młodych policjantów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z niebieskim mundurem. Zwycięzca aukcji miał możliwość uczestnictwa w zajęciach słuchaczy przez jeden dzień. W wyniku licytacji do Szkoły Policji Słupsku trafiła mieszkanka Puław Małgorzata Jankowska.
 
Pobyt w Szkole rozpoczął się wieczorem od umundurowania i wskazania pokoju w budynku Kompanii I, w którym zakwaterowana została jednodniowa słuchaczka. Noc upłynęła spokojnie, choć pani Małgorzata zdradziła nam, że obawiała się nieco nocnego alarmu. O możliwości takiej rozmawiali między sobą słuchacze przed ogłoszeniem ciszy nocnej.

Pobudka miała miejsce kilka minut po godzinie 5.00 rano. O godzinie 5.40 wszyscy słuchacze zgromadzili się już przed budynkiem, aby udać się na poranną zaprawę, którą był przemarsz po terenie Szkoły w kolumnach czwórkowych. Po zaprawie wszyscy udali się na stołówkę, by później jeszcze na chwilę wrócić do swoich pokoi, aby wykonać niezbędne czynności porządkowe i przygotować się do codziennego porannego apelu. O godzinie 7.05 rozpoczął się apel kompanii, w trakcie którego pani Małgorzata została oficjalnie przedstawiona pozostałym słuchaczom wszystkich plutonów. Po apelu porannym, zakończonym przeglądem umundurowania, nowa słuchaczka udała się na pierwsze w swoim życiu policyjne zajęcia.
 
Program szkolenia plutonu 4 Kompanii I przewidywał tego dnia na początku zajęcia z interwencji policyjnych. Słuchacze podejmowali interwencje z obiekcie symulacyjnym „Poczekalnia dworca PKP”. W ocenie naszego gościa słuchacze prawidłowo przeprowadzili symulację interwencji i rozwiązali wszystkie pojawiające się w jej trakcie trudności.
Po symulacji przyszedł czas na zajęcia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy. Tego dnia słuchacze plutonu 4 mieli zaliczenie całej jednostki modułowej, pozwoliło to na przećwiczenie z udziałem naszego gościa wielu technik i sytuacji, w których może być udzielana pierwsza pomoc.

Kolejne zajęcia okazały się najbardziej wyczerpujące. Na zajęciach z wychowania fizycznego słuchacze mieli do pokonania między innymi dystans 3 kilometrów w czasie 15 minut.
 
Po bardzo intensywnych i wyczerpujących zajęciach można było odpocząć chwilę w trakcie obiadu. Po zakończonym posiłku przyszedł czas na prezentację Izby Historii Kryminalistyki, strzelnicy oraz Izby Historii i Tradycji Szkoły. Pobyt w słupskiej Szkole Policji zakończył się przed godziną 18.00 pamiątkowym zdjęciem przed główną bramą wjazdową.
 
- Jestem zaskoczona tym, jak dużo wiedzy muszą zdobyć policjanci w trakcie półrocznego szkolenia. Ogromne wrażenie wywarła na mnie także dyscyplina oraz wzorowa organizacja całego dnia szkoleniowego. To, czego można pozazdrościć słuchaczom to wzajemne poczucie odpowiedzialności za pozostałych kolegów i koleżanki z plutonu, to naprawdę piękna cecha, choć niestety spotykana w naszym społeczeństwie coraz rzadziej - powiedziała Małgorzata Jankowska na zakończenie pobytu w słupskiej Szkole Policji.

Jednodniowa słuchaczka dodała także, iż jest pod wrażeniem bogatej historii słupskiej Szkoły, która dała początek powojennemu szkolnictwu policyjnemu w Polsce. Więcej wrażeń z pobytu w Szkole można wysłuchać w poniższym wywiadzie.

Więcej zdjęć >>

(Szkoła Policji w Słupsku / mj)

Nagranie audio Małgorzata Jankowska - jednodniowa słuchaczka słupskiej Szkoły Policji

Opis nagrania: wośp

Pobierz plik Małgorzata Jankowska - jednodniowa słuchaczka słupskiej Szkoły Policji (format mp3 - rozmiar 2.89 MB)

Powrót na górę strony